100. GURUR YILIMIZA BAŞLIYORUZÜlkemizin en köklü gönüllü teşekküllerinden birisi olan Türk Ocakları, bundan bir asır evvel, târihimizin en buhranlı dönemlerinden birinde, 190 askerî tıbbiyeli talebenin önderliğinde -İçi, hepsi Çanakkale'ye gönüllü olarak gittiler ve hiçbirisi de geri dönmedi- Türklük şâiri Mehmet imin Yurdakul'un başkanlığında, 25 Mart 1912 târihinde kuruldu.

İmparatorluğumuzun dağılma sürecine girdiği bu dönemde, başta Gâzi Mustafa "Kemâl ATATÜRK^ olmak üzere, Cumhuriyetimizin kurucularının yolunu aydınlatarak, yeni Türkiye'nin temellerinin atılmasında büyük pay ve emek sahibi olan, İzmir'in işgali üzerine meşhur Sultan Ahmet ve İzmir mitinglerini düzenleyen, Müdafaa-î Hukûk Cemiyeti'nin kuruluşunda büyük rol oynayan Türk Ocakları, sonraki yılarda da, yetiştirdiği donanımlı kadrolar, gerekse kültür ve düşünce hayatımızın gelişmesine mühim tesirlerde bulunan faaliyetleri ile Ülkemizin her alanda kalkınmasına ve gelişmesine büyük katkılarda bulundu.

Türklüğün yüceltilmesi ve yüceltilmesi ülküsünü kendisine şiar edinmiş olan Türk Ocakları, aynı şevk ve heyecanla, bugün de çalışmalarına devam etmektedir.

Geleceğin güçlü ve müreffeh Türkiye'sinin inşamda da öncü görevi ifâ edeceğini düşündüğümüz Türk Ocakları'nın yüzüncü yaş gününü kutlama şerefine nâil olmak, (Bizlere hudutsuz bir mutluluk vermektedir.

"Bu itibarla, 25Mart 2012 günü, sabah saat 10.00'da, Vilâyet önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk konularak başlatılacak 100. yıl kutlama programı, sonrasında da, 1 Nisan 2012 akşamı verilecek kabul resmini müteakip, Gençlik Kurultayı, ESOÇÜ ve Anadolu Üniversiteleri ile birlikte muhtelif konularda tertip edilecek konferans ve paneller, üniversite ve lise öğrencilerinin katılacağı makale ve kompozisyon çalışmaları, millî kültür konulu yarışmalar, çeşitli spor müsabakaları vb. konulardaki etkinliklerle bütün bir yıl sürecek olan kutlama faaliyetlerini teşrifleriniz, bizleri bahtiyar kılacaktır.

Türk Ocakları Derneği 'Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi