Amasya Türk Ocağı -29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlaması

-BİN YILLIK KARDEŞLİĞİ YAŞAYACAĞIZ VE YAŞATACAĞIZ-

Türk Kurtuluş Savaşının mihenk taşı olma şerefini kazanan Şehzadeler Diyarı’nın güzel insanları, Aziz Amasyalı Kardeşlerim,
Cenab-ı Allah’a şükürler olsun ki Milli Mücadele’nin tacı olan cumhuriyetimizin 90. yıldönümünü kutluyoruz. Cumhuriyet, insan onuruna yüce dinimize uygun olan demokrasinin en iyi şekilde yaşandığı idare şeklidir.
Binlerce yıldır dünya nizamına yön veren 1856 Islahat Fermanı ile aşağılanan ve yok edilmeye çalışan Asil Türk Milleti, Balkan hezimetinden sonra titreyip kendine gelmiş; Çanakkale’de Haçlı’ya güçlü bir tokat atarak destan yazmıştır. Titreyip kendine gelen bu kutlu millet 22 Ağustos’ta şahlanıp 9 Eylül’de düşmanı denize dökerek Türk’ün yok edilemeyeceğini dünyaya ilan etmiştir. Lozan Antlaşması ile Anadolu’yu ebediyen Türk kılmıştır.
Asil Türk Milleti için bütün imkanların bittiği en karanlık günlerin yaşandığı bir dönemde, kendisine sunulan imkanları reddeden, yalnızca ezanın susmamasına, şanlı bayrağın inmemesine odaklanan asil milletine inanarak askerlikten istifa edip Anadolu yollarına düşen Başbuğ Atatürk ve silah arkadaşları 90 yıl önce cumhuriyeti ilan ettiler.
Cumhuriyeti Türkler ve kendini Türk olarak hissedenler, Anadolu’dan kovduğumuz işgalci güçlerle işbirliği yapmayı reddedenler, Türk kimliğini “Milli Kimlik” olarak benimseyenler kurmuşlardır. Milli Mücadele izinle yapılmamış, cumhuriyet izinle kurulmamıştır. Demokrasiye evet, cumhuriyete hayır diyen Liboşlar şunu iyi bilsinler ki : Yıkıcılara inat cumhuriyet ebediyen yaşayacaktır. 1911 Türkçülük ruhu yaşadıkça, Çanakkale ruhu yaşadıkça, Büyük Taarruz ruhu yaşadıkça, 1944 Türkçülük ruhu yaşadıkça, 1970’lerin Türk Milliyetçiliği ruhu yaşadıkça Türkiye Cumhuriyeti’nin de ebediyen yaşayacağından hiç kimsenin ama hiç kimsenin şüphesi olmasın, yıkıcıların da iştahı kabarmasın.
Türk Milliyetçiliği’nin temel kaynaklarının başta gelenleri: İslam imanı, İslam ahlak ve faziletiyle Türklük şuuru, Türk Milleti’ne karşı beslenen derin sevgidir. Türk Milliyetçiliği ayaklar altına alınacak etnik ırkçılıkla asla bağdaştırılamaz.
Lozan Antlaşmasının 38. ve 41. maddeleri ile gayrimüslimlerin dışındakiler Türk olarak kabul edilmiştir. Bu “Anayasalar Üstü” ve bağlayıcı bir hükümdür. Kürtler, Çerkezler, Gürcüler, Boşnaklar, Arnavutlar ve Lazlar; yani nüfus kağıdında İslam yazan vatandaşlar ile Lozan Antlaşması’nda “Tarihi Millet” olmuşuz. Bizim Türk diyerek övdüğümüz, sevdiğimiz, milliyetçisi olduğumuz kitle işte budur. Bu insanlar güzel Anadolu’yu süsleyen nadide çiçeklerdir. Bu güzel insanlarla Anadolu’yu üçüncü kez ebedi yurt kıldık. Yeşilırmak nasıl kolları ile anılmıyorsa, Karadeniz kendini besleyen ırmaklarla anılmıyorsa Cumhuriyetimiz de Türkiye Cumhuriyeti’nden başka bir isimle anılamaz, parçalanamaz.
Kürtler ne kadar Kürt’se biz de o kadar Kürt’üz, Gürcüler ne kadar Gürcü’yse bizler de o kadar Gürcü’yüz, Arnavutlar ne kadar Arnavut’sa biz de o kadar Arnavut’uz, Lazlar ne kadar Laz’sa biz de o kadar Laz’ız, Boşnaklar ne kadar Boşnak’sa biz de o kadar Boşnak’ız. Çünkü biz “Türk Milliyetçisiyiz” çünkü biz “Ülkü Erleriyiz” çünkü biz bütün varlığımızı bu millete, bu devlete adamış insanlarız. Hedefimiz: “Bin yıllık kardeşliği yaşamak ve yaşatmaktır.”
Şanı Yüce Milletimiz’in Cumhuriyet Bayramı’nı kutlar; nice 90 yıllara birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde kavuşmamızı diler, saygılar sunarız.
Cenab-ı Allah bu Milleti korusun.
“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”

Ahmet ZEYTÜNLÜ
Amasya Türk Ocakları                      
Yönetim Kurulu Başkanı

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi