Ankara Şubesi Cumartesi Konferansa Nuri Gürgür konuk oldu

Ankara Şubesi Cumartesi Konferansa Nuri Gürgür konuk oldu

Ankara Şubesi'nin bu haftaki konuğu Nuri GÜRGÜR oldu.Gençlerle bir araya gelen Gürgür şöyle konuştu: Geleceğimizi tahmin edebilmek için geçmişimizi iyi tahlil etmemiz gerekir. Coğrafyamız jeopolitik olarak oldukça sıkıntılıdır. Ama jeopolitik haritanın gerekliliklerini iyi bir şekilde yerine getirdiğimiz takdirde bu topraklar veya bu coğrafya bizi cihan imparatoru yapacak kapasitededir ve yapmıştır. Ne zaman hakkını veremedik bizi ayaklar altına almıştır. Fakat tarihimizi bilelim derken hesaplaşmadan da kastetmiyoruz. Kastettiğimiz şey yaptığımız hatalardan ders çıkarmamız gerektiğidir.

Gelecekte söz sahibi olmak için, yetişmiş ve kalifiyeli eleman yetiştirmek şarttır. Fakat boş beyinle değil. Milli heyecanla, milli ülküyle yetiştirmek gerekir. Bizim dönemimizde Kıbrıs milli heyecan, milli ülkü ve milli beraberliğin simgesi idi.  Asker Kıbrıs’a girdiği zaman halk Diyarbakır’da Türk bayrağı ile sokaklarda askere destek veriyordu. Neden? Çünkü milli heyecan vardı. Fakat şimdi bu unsurlardan eser yok Kıbrıs denildiği zaman.

Türkiye bölgede çok önemli bir konumda diğer bir açıdan bakacak olursak da geleceği belirsiz ve sorunları çözülemeyen bir ülkedir. Osmanlı hinterlandı sayesinde iyi durumdayız. İslam dünyasında Araplardan iyi durumdayız. Bir de Türk dünyası var. Fakat buraya yıllardan beri tam anlamıyla yönelemedik Türkiye olarak.Fakat bu hinterland da söz sahibi olmamız için doğru politikalarla insan gücüne  iyi kullanmamız gerekir.

Türkiye’nin temel sorunları arasında aydınların durumu vardır. Yaklaşık 150 yıldan beri bu sorun karşımızdadır. 19. 20. yy’da yaşadığımız acılar ve travmatik olaylar sonucunda “aydınlarımız” kendi kültürünü geri kalmış gibi düşünüp değişik görüşlerle kendi kültürlerini benimsememekte adeta direnç göstermişlerdir. Liberal, Marksist ve Radikal İslam savunan aydınlar ortaya çıkmıştır. Bu ortaya çıkan aydınların temel özelliği milli olan her şeye karşı olmaları, Türk olmaktan utanç duydukları gibi.

Diğer bir temel sorun ise ekonomideki çarpıklıklardır. Yıllardır sağlıklı ekonomi ile uzun vadeli politikalar oluşturulamadı. Türkiye 1960’larda Güney Kore’den iyi durumdayken Kore uzun vadeli politikalar gibi önemli gelişmelerle bugün Türkiye’den daha iyi bir ekonomiye sahiptir. Biz günlük siyasetler ile günlük ekonomi politikaları uyguluyoruz.

Bir başka temel sorun eğitimdir. Türkiye kurulduğundan bu yana eğitim ülkenin temel sorunu olmuştur. Bu durum son yıllarda kepazelik durumuna gelmiştir. 170’ten fazla Üniversite açtık diye seviniyoruz fakat bu Üniversitelerin dünya çapında ses getirecek bir alt yapıya sahip olmadığını biliyoruz. Bu durumda açılan Üniversiteler tabela Üniversitesi konumuna düşmekten öteye gitmiyor. Eğitim politikası sağlıklı olmadığı takdirde direk hayata yansıyor ve diplomalı işsizler ortaya çıkıyor. Bu insanlar da çeşitli yollarla devlet dairelerinde işe başlıyor ve sıkıntı kamuda baş gösteriyor.

Gençler niteliksiz kalabalık olmaktan kaçının. Anlık heyecanlardan kaçının çünkü işe yaramaz. Milli şuur sahibi ve duyarlılığı yüksek bir nesil olmalısınız. Bilinçli ve iradeli olmalısınız. Her ideolojinin dinamik kısmını gençler oluşturur. Cesaretin ve heyecanın olduğu dönemdir. Gençliğin önemi 15 ile 30 arasındaki geçen zamandır. Çünkü bilgi edinme ve depolama bu dönemde oldukça önemlidir. Asımın nesli sizsiniz. 21. yy Kürşadları Alperenleri kendilerini iyi yetiştiren bilgi ile kendini dolduran ve milli kültürüne sahip çıkandır.Sayın Gürgür konuşmasının sonunda gençlerden gelen soruları yanıtladı.

Bu yazi 45 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi