Asırlık Çınarın Gölgesinde Şiir, Kültür Ve Edebiyat Şöleni

Asırlık Çınarın Gölgesinde Şiir, Kültür Ve Edebiyat Şöleni

Gençlik Kollarımız muhteşem bir şölene ev sahipliği yaptı. 

22 Mayıs 2015 Cuma Saat : 14.00’da başlamış olan Şiir,Kültür ve Edebiyat Şöleninde Türkçenin usta kalemleri Eskişehir’de aydınlar ve üniversite öğrencileri ile bir araya geldiler. Oturum başkanlığını Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi Prof.Dr. İbrahim ŞAHİN üstlendi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fazıl Tekin Konferans Salonunda yapılmış olan şölende Yavuz Bülent BAKİLER, Ali AKBAŞ ve Beşir AYVAZOĞLU'nun bizlerle olduğu programın açılış konuşmasını Ocak Başkanımız Prof.Dr.Nedim ÜNAL yaptı. Sayın Ünal üniversitelerde yıl sonu şölenlerinin bize ait olmayan bir eğlence anlayışıyla tertip edilmesini eleştirirken bu tür kültür şölenlerinin devamının gelmesi gerektiğini belirtti. 

Program iki oturum şeklinde düzenlendi. 1.oturumun ilk konuşmacısı Yavuz Bülent BAKİLER idi. Türk edebiyatında Cumhuriyet dönemi edebi topluluklarından 1950 sonrasında ortaya çıkmış olan Hisar akımına mensub Yavuz Bülent Bakiler ‘’Hisar Akımının Türk Edebiyatındaki Yeri’ni anlattı. Hisar dergisinin oluşumunu etkileyen faktörleri , ortaya çıktığı dönemin sosyal ve siyasal atmosferi içinde değerlendirdi.Hisar dergisinden bahsederken o dönemdeki diğer dergilere de atıfta bulunduktan sonra konuşmasını ‘’Şaşırdım Kaldım İşte ‘’ şiirini okuyarak sonlandırdı. 

Oturumun ikinci konuşmacısı şair Ali AKBAŞ’dı. Sayın Akbaş, hece ve aruzdan yola çıkarak ‘’Şiirde Ses’’i anlattı. Türk edebiyatının çeşitli şairlerinin şiirlerindeki ses unsurlarını örneklerle açıkladıktan sonra günümüz Türk şiirini değerlendirdi. Programa 20 dakika ara verdikten sonra ikinci oturum başladı. 

İkinci oturumun sahibi Beşir AYVAZOĞLU idi. AYVAZOĞLU,Biyografi Yazarlığında Süreli Yayınların Önemini anlattı. Edebi kişiliklerin biyografilerini yazmasıyla ve gazete-dergilerdeki yazılarıyla bilinen,60 civarında biyografi kitabı bulunan Beşir AYVAZOĞLU, Türk edebiyatına damga vuran dergilerden ve dergilerin ortaya çıkmasına neden olan edebi tartışmalardan bahsettikten sonra edebiyat hayatına şiirle başlayıp daha sonra biyografi yazarlığını niçin tercih ettiğini anlattı. 

Konuşmaların sonununda Gençlik Kolları Başkanımız Mücahit Kök,hazırlama kurulu Halime Keçe ve Burcu Sesli konuşmacılara katılım belgesi ve hediyelerini takdim etti.

Program sonunda Türkçenin usta kalemleri,kendilerini bir türlü bırakmak istemeyen okuyucularına saatlerce kitaplarını imzalayarak okuyucularıyla sohbet ettiler.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Rus İhtilallerinden Sonra Türkiye-Kafkasya İlişkileri ve Türkiye’nin Kafkasya Politikası
Konuşmacı: Prof. Dr. Enis Şahin
Tarih: 3 Ocak 2018
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Türk Birliğine Giden Altın Yol: Dil Birliği
Konuşmacı: Metehan Kaygı
Tarih: 11.12.2018
Saat: 20.00
Yer: Türk Ocağı Binası

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Türkçülüğün Tarihi Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi