Aydın Türk Ocağı’ndan Konser

Aydın Türk Ocağı’ndan Konser

Aydın Türk Ocağı’nca 17 ocak 2014 Cuma günü konser düzenlendi. Kültür Bakanlığı İzmir Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu’nun katıldığı konser Kültür Merkezinde gerçekleşti. Katılımın yoğun olduğu, boş koltuğun olmadığı konserin açılışında Aydın Türk Ocağı Başkanı Dr. Eyüp Doyuran yaptığı konuşmada “

Köy , kasaba, mahalle, şehir derken ülkemizin her noktası yerel seçimlerin heyecanı ve telaşı ile meşgul iken bu müzik gecesine katılımınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyor, Aydın Türk Ocağı olarak hoş geldiniz diyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti üniter millî bir devlet olup, milleti de Türk milletidir. Bu toprakları binlerce yıldan beri vatan yapan da bu millettir. Türkistan’ı, Güneybatı Asya’yı, Sibirya’yı, Doğu Avrupa’yı daha nice toprakları yurtluk tutan bu millettir. Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran, emperyalizmi bu topraklara sokmayan kendi gücüyle bağımsızlık savaşını kazanan da bu millettir. Türk milletinin adı ve kimliği üzerinde tasarruf hakkı Türk Milletine aittir. . Bu vatanın sahibi olan Türk, aynı zamanda bir medeniyetin adıdır.

Türkü sözcüğü, Türk adının sonuna, ilgi eki olan "î" ekinin getirilmesiyle ortaya çıkmıştır. "Türkî", Türk'le ilgili, Türk'e özgü anlamında kullanılır.

İnsanlığın tarihinde büyük kasırgalar eskiden zaman zaman gelip geçerdi. Gitgide bu kasırgalar sıklaşıyor. Bugün ayakta kalabilmek için eskisi kadar sağlam olmak yetmiyor. Çok güçlü, çok sağlam, çok sert, çok yürekli olmak gerekiyor. Milli değerlerine, Milliyetçilik ülküsüne, milli kültürüne sıkısıkıya yapışmak gerekiyor. . Şaşıran, ürken, milletleri, tarih bağışlamıyor.

Bir millet yükselme iradesini taşımazsa, kendine güveni olmazsa, başkalarını taklitten başka bir şey yapamazsa, geçmişiyle övünmezse, kültürüne sahip çıkmazsan, başkalarından üstün olmak istemezse, varlık ve devamlılığı için her şeyi göze alamazsa  milletler mücadelesini baştan kaybetmiş  demektir.

Türk Dünyası, Türkeli, Turan; Türk soylularının yaşadığı Türk’e yurtluk etmiş olan Avrupa’nın batısından Asya’nın doğusuna  kadar uzanan bir coğrafyadır. Türk Dünyasının Birliği; Türk Milliyetçilerinin ortak hayalidir. Türk olarak doğup Türk olarak yaşayanların hayalidir. . Hasretin bitip kardeşlerin birleşmesidir. Türkler zincirlerinden kurtulacak ve bozkurt kardeşliği sağlanacaktır.

Bu akşam Türklerin yaşadığı Büyük Türk Coğrafyasının  Türk’e özgü kültür ve sanat dünyasından bize bir demet sunacak olan İzmir Devlet Türk Dünyası Dans Ve Müzik Topluluğunu dinleyeceğiz. ”demiştir.

Konserde Türk Dünyasının dört bir yanından Azerbaycan, Kırım, Bosna, Tataristan, Tuva, Doğu Türkistan, Kerkük, Kıbrıs, Harezm, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Türkiye, Tacikistan’dan türküler ve şarkılar seslendirildi. Zeybek türkülerine efeler oyunları ile eşlik etti.

Bu yazi 45 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi