Bahçesaray ile Kardeş Olduk

Bahçesaray ile Kardeş Olduk Eskişehir ile Kırım Özer Cumhuriyeti’nin Rus Çarlığı tarafından ismi değiştirilmeyen tek kenti olan Bahçesaray şehri arasında ‘kardeş şehir ve kültürel işbirliği’ anlaşması imzalandı.

Anlaşma nedeniyle Türk dünyası birliği fikrini ilk gündeme getiren Kırım’ın efsanevi kültür adamlarından İsmail Gaspralı’nın Bahçesaray Şehri’ndeki ev’inde imza töreni düzenlendi. Gaspralı’nın Tercüman Gazetesi’ni 35 yıl boyunca hazırlayıp dünyanın dört bir yanındaki Türk devletlerine gönderdiği evindeki törene 2013 Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir, Eskişehir Milletvekilleri Ülker Can, Ruhsar Demirel, Kazım Kurt ve Türkiye’nin Odesa Başkonsolosu Hüseyin Ergani katıldı.

Törende konuşan Bahçesaray Valisi İlmi Umuref, Kırım Türklerinin 150 yıl önce Eskişehir’e göçtüğünü hatırlattı. Bu bağlamda Eskişehir halkı ile Bahçesaray halkının tam 150 yıldır sağlam temelle oturmuş bir kardeşliğinin olduğunu kaydeden Vali Umuref, İsmail Gaspralı’nın Kırım için önemli olduğun da iki şehir arasındaki anlaşmayı da burada yaptıklarını belirtti.

Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir’de, söz konusu anlaşma ile iki şehir arasında güzel işlerin, ilişkilerin başlangıcının adımlarının atıldığını vurguladı. Bu anlaşmanın daha iyi faydalarını iki şehir halkının torunlarının göreceğinin altını çizen Vali Koçdemir, “ 2013 Kültür Başkenti seçilen Eskişehir’den Kırım Türklerine selam getirdik. Kültür başkentliği projesi ile İsmail Gaspralı’nın meşhur Türk dünyası birliği düşüncesini de hayata geçireceğiz.” diye konuştu.

Bahçesaray Belediye Başkanı Valentina Kıreşgina ise anlaşmadan dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, Eskişehir’de Kırım Türkleri için yapılan çalışmalardan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından Eskişehir Valisi Koçdemir ile Bahçesaray Valisi Umuref, iki şehir arasındaki ‘kardeş şehir ve kültürel işbirliği’ protokolünü imzaladı. Anlaşma çerçevesinde bundan böyle Bahçesaray ile Eskişehir arasında, sosyal, kültürel ve ekonomik alanda çeşitli projeler üretilerek yerine getirilecek.

Anlaşma töreni sonunda, her iki vali birbirlerine günün anlamına binaen çeşitli hediyeler takdim etti.

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi