Bursa Şubesi 100. yıl yarışmasında ödül dağıtıldı

Bursa Şubesi 100. yıl yarışmasında ödül dağıtıldı

Bursa Türk Ocağı’nın 100. Kuruluş yılı anısına düzenlenen liseler ve üniversiteler arası şiir ve deneme yarışması sonuçlandı.

Dede Efendi Salonu’nda düzenlenen törende dereceye girenlere ödülleri verildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Bursa Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı, iki yıldan buyana yarışmayı düzenlediklerini, ancak bu yıl çok sayıda eser gönderildiğini, katılımın yoğunluğundan duyduğu memnuniyeti bildirdi. Gençlere yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini aktaran Prof. Dr. Kırlı ““Türkiye’nin en eski ve köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olan Bursa Türk Ocağı’nın kuruluş ve varlık sebebi doğrultusunda; Türk milletinin milli, ahlaki ve insani değerlerini geliştirmek, Türk kültürüne ve fikir yapısına hizmet etmek amacıyla bu yarışmayı düzenledik. Gençlerin bu alandaki çalışmalarını teşvik etmek istiyoruz.”diye konuştu.  Türk Ocağı’nın Türk adıyla kurulan ilk sivil toplum kuruluşu olduğunu, ülke koşullarının en ağır olduğu zamanda faaliyete geçtiğini, Kurtuluş Savaşı’nda ve ülkenin yeniden inşasında aktif rol aldığını belirten Prof. Dr. Kırlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk kurulduğu günden beri Türk adını yaşatmayı şiar eden Türk Ocağı, siyasi menfaat gözetmeksizin fikir üretmiştir. Bu yüzyıl içerisinde çok çatışmalar yaşandı, ülkeler bölündü, bazıları yok oldu. Biz Türkler 12 bin yıldır bu dünyada varız, hala da var olmaya iddialıyız. Kimse kusura bakmasın. Bu memleketin evlatlarının millet sevgisi yok edilemez. Bazıları Türkleri yok saysa da, tarihimiz aksini söylüyor. Tarihte en fazla devlet kuran milletiz.”

Bursa Türk Ocağı’nın 100 yıllık tarihinin kitabını yazan Dr. Celil Bozkurt’a da plaket veren Prof. Dr. Kırlı, “Tarih bilgisi çok önemli. Geçmişinizi bilmezseniz, birilerinin inkarına kucak açarsınız. Asırlık Türk Ocağı’nın birikimini Dr. Celil Bozkurt yazdı, biz de kitap olarak yayımladık. Kendisine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“Atatürk ve Cumhuriyet”; “ Türk Olmak”, “Vatan Sevgisi”, “Bursa’da Tarih ve Zaman” konularında düzenlenen şiir yarışmasının liseler arası etabında Bursa Erkek Lisesi’nden Hakan Berke Erkan birinci,  İMKB Gürsu Anadolu Lisesi’nden Ahmet Boran, ikinci, Bursa Cumhuriyet Lisesi’nden Zeynep Muştucu üçüncü olurken, üniversiteler arasında ise Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden Niyazi Emre Kum birinci, Anadolu Üniversitesi’nden İbrahim Şaşma ikinci,  Erciyes Üniversitesi’nden Aydın Karakuş üçüncü oldu. Öğrencilere ödülleri okul müdürleri tarafından verildi.

“21. Yüzyılda Türk Olmak”, “Türk Milliyetçiliği ve Atatürk”; “Bursa’da Kültür ve Sanat”;  konu başlıklarında düzenlenen Deneme dalında ise, liselerde BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi’nden Mehmet Yağız birinci, Görükle Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nden Simge İzgi ikinci, BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi’nden Mustafa Yaz üçüncü olurken, üniversitelerde ise Anadolu Üniversitesi’nden İbrahim Şaşma birinci olurken Uludağ Üniversitesi’nden Kubilay Yılmaz ikinci, İbrahim Selçuk ise üçüncü oldu.

Birincilere diz üstü bilgisayar, ikincilere tablet bilgisayar, üçüncülere dijital fotoğraf makinesi, ilk 10’a girenlere MP3 Çalar ve tüm katılımcılara kitap setinin verildiği ödül töreninde ayrıca Devlet Klasik Türk Sanat Müziği Korosu ve sanatçıları sahne aldı.

Bursa Şubesi 100. yıl yarışma sonuçları...

Bu yazi 40 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi