Bursa Şubesi Hocalı Soykırımının 22.yılı Uludağ Üniversitesinde Çeşitli Etkinliklerle Anıldı

Bursa Şubesi Hocalı Soykırımının 22.yılı Uludağ Üniversitesinde Çeşitli Etkinliklerle Anıldı

Bursa Türk Ocağı’nın destek verdiği Uludağ Üniversitesi Türk Dünyası Kültürü Topluluğu 24-26 Şubat arası “Hocalı’ya Adalet” adlı sergisini 3 gün boyunca Öğrenci Kültür Merkezi önünde sergiledi. Topluluğun açtığı stantta ise Hocalı Soykırımı hakkında bilgi verildi.

26 Şubat’ta üniversite öğrencilerinin katılımıyla Uludağ Üniversitesi kampüsünde büyük bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşte Azerbaycan ve Türkiye bayrakları açılarak, çeşitli slogan ve afişlerle “Hocalı’ya Adalet” istendi. Aynı günün akşamında Görükle’de Hocalı anısına pilav dağıtımı yapıldı.

27 Şubat’ta, Bursa Türk Ocağı ve Bursa Ahıska Türkleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’nin destek ve katılımlarıyla Uludağ Üniversitesi Türk Dünyası Kültürü Topluluğunun düzenlediği “Hocalı Katliamı ve Ermeni Sorunu” adlı panel Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde yaklaşık 400 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Panel, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından “ Kan Kırmızı Hocalı” adlı belgesel gösterildi. Belgeselin ardından çeşitli fakülte ve Azerbaycan İstanbul konsolosluğundan konuşmacıların katılımı ile Hocalı Soykırımı anlatıldı. Paneldeki konuşmacılar; Prof. Dr. Cafer ÇİFTÇİ ( Oturum Başkanı), Prof. Dr. Selçuk KIRLI ( Bursa Türk Ocağı Başkanı), Uzm. Dr. Seyfeddin BUNTÜRK ( Ahıska Türkleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı), Prof. Dr. İbrahim CANBOLAT (U.Ü İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı), Kenan MURTUZOV (Azerbaycan İstanbul Konsolosu), Ali Eşref UZUNDERE ( Araş. Gazeteci -Yazar) ( Bir yakını vefat ettiğinden dolayı katılamadı.)

Bursa Türk Ocağı başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı’nın konuşmacılara Bursa Türk Ocağı’nın kitap ve takvimlerini hediye etmesi ve öğrencilerin sorularıyla panel sonlandı.

Belgesel gösterimi ve konuşmacıların sunumları sırasında izleyicilerin duygusal anlar yaşadığı gözlemlendi.

Haber: Merve AKSOY

Kaynak: http:www.bursaturkocagi.org.tr/01.03.2014.htm

Bu yazi 19 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi