Bursa Türk Ocağı: Hukukçu Gençlere Türklül Dersi

Bursa Türk Ocağı: Hukukçu Gençlere Türklül Dersi

HUKUKÇU GENÇLERE TÜRKLÜK DERSİ

Uludağ Üniversitesi Hukuk Topluluğu’nun "Ahmed Cevdet Paşa Kişisel Gelişim Mektebi" ikinci dersine, Bursa Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Sayın Selçuk Kırlı konuk oldu.

Sayın Kırlı sunumunun başında, merhum Servet Somuncuoğlu’nun anısına "İzler" adında bir sunum hazırladığını ve bunu gençlere anlatacak olmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Sunumunu, yabancı kaynaklardan edindiği bilgilerle hazırladığına dikkat çekerek, Türklerin varlığını belgelerle doğrulayarak M.Ö. 14.000’lere kadar uzanan köklü geçmişini gözler önüne serdi. Sunumunda Ankara Güdül’deki taş üstü resimleri ile Moğolistan Angara bölgesi taş üstü resimlerinin arasındaki benzerliklere değinerek her ikisinde de Yenisey alfabesinin kullanılmış olduğunu ve Türklerin Anadolu’ya 1071’den çok daha önce yerleşmiş olduğunun ispatını yaptı.

Orhun Abideleri ve değişik kurganlardaki ibareler, geyik ve keçi motifleri, tamgalar ve simgeler üzerinden Türklerin çok geniş bir coğrafyada çok büyük medeniyetler inşa ettiğini anlattı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anayasasında ve devletin kuruluş felsefesinde Türk kimliğinin geçmesini devleti kuran topluluğun Türk olmasına dayandırdı.

Sayın Kırlı Türklerin M.Ö. 14.000’lerden bile daha önce var olduğunu ve yılın 2014 olduğunu hatırlatarak, Türk isminin bu zamana kadar silinmediğini ve bundan sonrada silinemeyeceğini vurgulayarak, bunun da en büyük teminatının Türk gençliği olduğunun altını çizdi ve hukukçulardan anayasadaki Türk ismini ilelebet korumaları için söz isteyerek sunumunu sonlandırdı.

Uludağ Hukuk Topluluğu

internet adresi: http:www.bursaturkocagi.org.tr/25.03.2014.htm

Bu yazi 20 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi