Çankırı Şubesi Basın Açıklaması

Çankırı Şubesi  Basın Açıklaması

Türk Ocakları Çankırı Şubesi tarafından dün, Kırım’da yaşanan gelişmeler hakkında Karatekin Parkında basın açıklaması yaptı.

Karatekin parkında düzenlenen basın açıklamasına, Türk Ocakları Çankırı Şube Başkanı Ali Harmancının yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü başkan ve temsilcileri ile MHP Belediye Başkan Adayı Hakkı Yalçın katıldı. Konu hakkında basın açıklamasında Türk Ocakları Çankırı Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ali Pehlivan, “Ukrayna'da yaşanan gelişmeler Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kırım'da yaşayan Kırım Tatarlarının geleceği açısından endişeyle izlenmektedir.

İkinci Dünya Savaşında Stalin tarafından büyük zulüm ve katliamlarla yurtlarından edilen Kırım Tatarları, Sovyetlerin dağılması akabinde kısmen de olsa ata yurtlarına dönebildiler. Bugün Kırım Tatar kardeşlerimiz kimlik ve varlık mücadelelerini onurla sürdürmektedirler. Ukrayna'daki kargaşa ortamında Kırım Özerk Cumhuriyetini Rusya'ya bağlama girişimleri Kırım Tatar Milli Meclisinin gayretleriyle şimdilik engellenmiş görünse de, Rusya'nın bölge sınırında tatbikat yapacağını açıklaması, Ukrayna'da henüz hükümet kurulamamış olması, endişeleri arttırmaktadır.

Kırım'da evrensel insan hakları ve uluslararası toplumun tanıdığı haklar dışında başka bir isteği dile getirmeden, tek istekleri tarihî vatanları Kırım'da barış, istikrar ve huzur içinde yaşamak olan Kırım Tatarlarının haklarını savunmak başta Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve Dışişleri bakanlığını, uluslararası platformda Türkiye olmak üzere bütün Türk dünyasının boynunun borcudur.

Kırım Tatarlarının ve Kırım Tatar Meclisinin hak ve hukukunu tavizsizce savunmaya davet ediyoruz. Ölümünün yüzüncü yıldönümünde saygı ve hürmetle andığımız Gaspıralı İsmail Bey'in "Dilde, Fikirde ve İşte Birlik" düsturundan alınacak ilhamla, Türk dünyasının ortak kuruluşlarının Kırımlı kardeşlerimizle dayanışmalarını açıkça ortaya koymalarını bekliyoruz. Türk Ocakları olarak Kırım Tatar kardeşlerimizle ve Kırım Tatar Millî Meclisi ile tam bir dayanışma için her türlü gayreti göstereceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz” dedi.

Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından basın toplantısı sona erdi.

05.03.2014

Bu yazi 11 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi