Çankırı Şubesi Ocak Sohbetleri 20.12.2013

Çankırı Şubesi Ocak Sohbetleri 20.12.2013

Türk Ocakları Çankırı Şubesi tarafından düzenlenen “Ocak Sohbetleri”nde bu hafta Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kalkan “Medeniyetimizin dünü, bugünü, geleceği” konulu söyleşiyle katılımcılara bilgiler verdi.

Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kalkan, medeniyet ve uygarlık kavramlarının birbirine yakın, birbirinden farklı kavramlar olduğunu söyledi.

Medeniyet kavramının uygarlık kavramına göre daha dar kapsamlı olduğuna dikkat çeken Kalkan, “Medeniyet belirli bir tarih sürecini kapsar. Oysaki uygarlık öyle değildir. Uygarlık belirli bir süreyi değil, yaşayan toplumun tarihi süre içerisinde bıraktığı tüm izleri alır” ifadelerini kullandı.

Kalkan, medeniyetlerin etkileşim süreci ile gelişip kökleştiğini kaydetti.

İslam öncesi Türklerin kızıl elmasının, cihanı adaletle Tanrının buyruğu olarak yönetmek olduğunu anlatan Kalkan şunları kaydetti: “Üzerinde yaşadığınız toprakların vatan olabilmesi için binlerce yılın geçmesi gerekmektedir. Bizim bin yıllık şanlı tarihimize bakıldığında, tarihi süreç içerisindeki medeniyetimizi görmek mümkündür. Medeni zenginlikler etkileşim alanları ve yayılma bölgelerine göre değişiklik gösterir. Avrupalılara göre biz medeniyeti geç tanımışız. Fakat bizim tarihi sürecimize bakıldığında her şeyi bir düzen içinde yaptığımız açık bir şekilde görülmekte ve medeni bir toplum olduğumuz hissedilmektedir” dedi. Kalkan yakın tarihimizle ilgilide çarpıcı tespitlerde de bulundu.

Program soru cevap şekilde devam ettikten sonra Türk Ocakları Çankırı Şube Başkanı Ali Harmancı nın Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kalkan katılımlarından dolayı verdiği teşekkür belgesi ile sona ererken Başkan Harmancı katılımcılara teşekkür etti.

Bu yazi 6 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi