Cumhuriyet

Ahmet B. ERCİLASUN - YENİÇAĞ

Cumhuriyet, batıya doğru akan Türk tarihinin son mucizesidir. Tarihe yüzyıllarca yön vermiş olan Türklerin macerası mucizelerle doludur ve Cumhuriyet bu mucizelerin en görkemlilerinden biridir.
Milattan önce 200 yılı civarında, yay çeken bütün boyları bir araya toplayan Hun hükümdarı Motun (Mete), demir bir disiplinle kurup eğittiği muhteşem ordu ile ilk mucizeyi yaratmıştır. Türkler, kurucu hükümdarları Motun’u, Oğuz Kağan adıyla destanlaştırmışlar ve bu destanla mucizenin belgesini ortaya koymuşlardır.
Amca yeğen Köktürk kağanları İstemi ile Mukan, Büyük Okyanus’tan Kırım’a uzanan topraklara hükmederek dönemlerinin en büyük coğrafyasına sahip olmuşlardır. Milletimize Türk adını armağan eden Köktürk kağanlarından biri olan İstemi, İnal Sır Yabgu adıyla Oğuzname’de ölümsüzleşmiştir. Onların torunları Bilge Kağan, Köl Tigin ve Tonyukuk, bengü taşlara yazdırdıkları efsanevi tarihle, Türk dilinin mucizevi gücünün ve hayranlık uyandıran güzelliğinin ilk örneklerini vermişlerdir.
Karahanlı hakanı Satuk Buğra bir siyaset dehasıdır. Müslüman olarak ve dönemindeki Türklerin büyük çoğunluğunu Müslüman yaparak Selçuklu ve Osmanlı zirvelerinin temelini atmıştır. Din değiştirip Müslüman olmak, Türk tarihinin en büyük devrimidir.
Tuğrul Beğ, Çağrı Beğ, Alparslan, Melikşah... Türk’ü, Azerbaycan ve Anadolu’ya taşıyan altın zincir. Malazgirt, bin küsur yıllık Roma’nın belini kıran ve Anadolu’yu Türk’e açan mucize. Kılıç Arslanlar, Mes’utlar ve Dânişment Gaziler... Anadolu’yu Haçlı’ya dar eden, Türk’ü Anadolu’ya çakan kahramanlar.
Osman Gazi’den Muhteşem Süleyman’a uzanan dehalar zinciri. Anadolu ve Balkanlara Türk mührünü vuran, Türk devletini 300 yılı aşkın süre boyunca dünyanın en büyük gücü hâline getiren yüce Osmanlı hânedanı. Fatih Sultan Mehmet, mucizeler içinde ayrı bir zirve, ayrı bir mucize. Devlet yönetimine merkezî yapıyı getirerek ikinci büyük devrimi gerçekleştiren hükümdar.

Devamı: http:www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=28658

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi