Edirne Şubesi "Nuri Paşa" konulu konferans düzenledi

Edirne Şubesi "Nuri Paşa" konulu konferans düzenledi

Türk Ocakları Edirne Şubesi, Türkav, Türk Eğitim-sen, Kamu Sen ve İl kültür Turizm  Müdürlüğü Tarafından Birlikte Organize edilen   “Vatan Uğruna Vakfedilmiş sıra dışı bir hayat; Nuri Paşa“ Konulu konferans Deveci Han Kültür Merkezi Salonunda gerçekleşti.

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslar arası ilişkiler Bölümünden Doç. Dr. Fahri TÜRK ün konuşmacı olarak katıldığı konferansa; Türk Eğitimsen, Kamu –sen, Türkav, İl kültür Turizm Müdürlüğünden; Başkan, Yönetim Kurulu üyeleri ve Şube Müdürleri, Trakya Üniversitesinden Akademisyenler ve öğrenciler katıldı.Ayrıca MHP Edirne Belediye Başkan Adayı sayın Orhan ÇAKIRLAR, MHP İkinci Başkanı Sayın Ekrem DEMİR ve BBP İl Başkanı sayın Arif KÖROĞLU dinleyici olarak katıldılar.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Konferansda Edirne Şube Başkanı Yakup ÖZ  yaptığı açılış konuşmasında; Bizim Millet, Millet devlet  anlayışımız tarihimize,milletimize bir bütün olarak sahip çıkmaya dayanır.Türk Milletinin tarihi  değerlerine bir bütün olarak sahip çıkmak Türk İslam  medeniyeti çizgisinde geleceği inşa etmeye azimli Türk Milliyetcilerine düşmektedir .  İçi boş, tarihî ve kültürel muhtevası Türklüğün tarihî birikimini inkâr eden bir anlayış da tarihî ve kültürel realitelere aykırı olarak Türklüğü bir etnisiteye indirgeyen, milliyetçiliği kavmiyetçilik ve ırkçılık olarak görerek reddeden beynelmilelci yaklaşımlar da yanlıştır.  İslam medeniyetinin tarihî gelişimini ve Türk-İslam medeniyeti gerçeğini ıskalayan, 20. Yüzyılın nev-zuhur ve ithal İslamcılığı ne Türklüğe, ne İslam âlemine ne de insaniyete kapsayıcı bir medeniyet tasavvuru sunabilir. Türk milleti olarak, Türk Ocaklarının eski genel başkanlarından merhum Prof. Dr. Osman Turan’ın ifadesiyle dünün Cihan hâkimiyeti idealini bugün millî, İslamî ve insanî esaslara dayanarak yeniden inşa etmeliyiz. Dedi.
Doç. Dr.Fahri Türk; Nuri Paşanın Türk Tarihinin önemli simalarından biri olduğunu ve özellikle yakın tarihimizin vatana millete büyük hizmetleri dokunmuş bir şahsiyet olduğunu vurguladı.
Türk Kafkas İslam Ordusu dünyasındaki mücadelesi, Turancılık hareketi içindeki faaliyetleri ve sivil hayatta sanayiciliği üzerinde duruldu.

Konferans MHP Edirne Belediye Başkan Adayı Sayın Orhan ÇAKIRLAR ın onurluk takdimiyle sona erdi.

Bu yazi 32 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi