Eskişehir Şubesi Basın Açıklaması

KIRIM PARLAMENTOSUNDA İŞGAL
KIRIMDA CAN PAZARI

Prof. Dr.Nedim Ünal'ın Basın Açıklaması

90'lar da  Sovyetlerin dağılmasından sonra Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu Rus asıllı milletvekilleri tarafından işgal edildi ve Rusya bayrağı asıldı.2000 yıllık Türk yurdu olan ve 1774 de Rusların işgaliyle hızla Ruslaştırılan, 18 Mayıs 1944 de cani Stalin tarafından topyekun vatanlarından sürülen ve yarısı yollarda katledilen Kırım Türklerinin vatanı tamamıyla Türksüzleştirildi.

Sovyetlerin dağılmasından sonra Efsane liderleri Mustafa Cemiloğlu’nun liderliğinde Kırım’a dönmeye çalışan Türkler bugün Kırım'ın 100/15 ini, Ukraynlar 100/25’ini,Ruslar ise 100/60’ını oluşturuyorlar. Ukrayna'nın Rusya tarafından istikrarsızlaştırılması ve Avrupa’nın da verdiği sözleri tutmaması sonucu ortaya çıkan kargaşada, Rusya Kırım'ı tekrar kendi içine dahil etmeye çalışıyor. Rus Milletvekilleri dün gece parlamentoyu işgal etti, Rus bayrağı astı ve Rusya’ya bağlanmak istediklerini ilan ettiler. Rus ordusu şu anda Kırım'ı abluka altına almış vaziyette.

Kırım Türkleri ise sokak ve meydanları efsane liderleri ile doldurmuş "Kırım'ın Özerk Yapısının" devamı ve "Ukrayna’ya bağlı kalmasını" istiyorlar. Şu anda Kırım’da kaos var. Kırım Türk'ünün Türk Dünyasından ve Türkiye’den başka sahibi yok. Ben Türküm diyenin yüreği bugün Kırım Türkleriyle beraber atmalı,devlet adamlarımız,siyasilerimiz kararlılıkla onlarla beraber olduğumuzu açıklamalı ve sahip çıkmalı.

Kırım Türklerinin Türkiye’de en çok yaşadıkları Eskişehir, Kırım Türklerinin yaşadığı ızdırabı derinliğine hissetmeli, yaşamalı ve tavrını ortaya koymalı. Türk Dünyası Başkenti olan Eskişehir’e tam da bu yakışır.

Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve Dışişleri bakanlığını, uluslararası platformda Kırım Tatarlarının ve Kırım Tatar Meclisinin hak ve hukukunu tavizsizce savunmaya davet ediyoruz. Ölümünün yüzüncü yıldönümünde saygı ve hürmetle andığımız Gaspıralı İsmail Bey’in “Dilde, Fikirde ve İşte Birlik” düsturundan alınacak ilhamla, Türk dünyasının ortak kuruluşlarının Kırımlı kardeşlerimizle dayanışmalarını açıkça ortaya koymalarını bekliyoruz. Türk Ocakları olarak kardeşlerimizle ve Kırım Tatar Millî Meclisi ile tam bir dayanışma için her türlü gayreti göstereceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz.

Bu yazi 20 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Rus İhtilallerinden Sonra Türkiye-Kafkasya İlişkileri ve Türkiye’nin Kafkasya Politikası
Konuşmacı: Prof. Dr. Enis Şahin
Tarih: 3 Ocak 2018
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Türk Birliğine Giden Altın Yol: Dil Birliği
Konuşmacı: Metehan Kaygı
Tarih: 11.12.2018
Saat: 20.00
Yer: Türk Ocağı Binası

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Türkçülüğün Tarihi Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi