Fikir mimarı Nevzat Kösoğlu

Ahmet ÜNAL - Yeniçağ

Siyaset yolu tıkandığı, çıkmaza girdiği zaman kenara çekilmeyip fikir üretmesini bilen dava adamıydı Nevzat Kösoğlu. Maalesef şahsım da dahil çoğumuz kıymetlerin kadrini musalla taşındayken takdir ediyoruz.
Kısır siyasi tartışmalara girmeden, laf ebeliği yapmadan eserler üretti.  “Adriyatik’ten Çin Seddi’ne uzanan Türk Dünyası” nın klasik ve edebi eserlerini Türkiye Türkçesine kazandırdı.  “Başlangıcından Günümüze Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları Antolojisi”  26 cilt halinde yayınlandı. Kültür Bakanlığı’nın internet sitesinde Kösoğlu, dev eserin yazarı, hazırlayanı, çevireni ve proje yöneticisi, özetle her şeyi olarak kaydediliyor.
Kurucularından olduğu Ötüken Neşriyat tarafından yayınlanan ve gazetemiz yazarlarından Ahmet Bican Ercilasun’un da dahil olduğu bir kadro tarafından hazırlanan 14 ciltlik  “Büyük Türk Klasikleri”  ise Türkçenin en kapsamlı edebiyat ansiklopedisi biçiminde tanınıyor.
12 Eylül 1980 darbesi sırasında memleketi Erzurum’dan MHP Milletvekili olarak TBMM’ye seçilmişti. Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı başkanlığı da yaptı. Özgeçmişini okuduğunuz zaman görevden kaçmadığı görülür. Ancak politikanın, davanın önüne geçtiği günlerde asıl siyasetin milli temelleri sağlamlaştırmak olduğunu görmüş ve politik tekliflere kapısını kapatmıştır. 12 Eylül’de tutuklanıp bir buçuk yıl cezaevinde yattıktan sonra siyasetin yüzeyinde dolaşmaktan vazgeçerek özüne yönelmiş, kültür hazinemizin paslanmaya yüz tutmuş kilitlerini açmaya koyulmuştur.
Kültüre, edebiyata, sanata, tarihine sırtını dönmüş bir milletin kendi başına ayaklarının üzerinde kalması imkansızdır. Türk dünyası bugün maalesef sahipsiz ve süper güçlerin savaşında kendisini kullandırtmamak için adeta çırpınıyor. Yüzyıldır aynı ıstırabı çekiyoruz. Bizimle ülkü birliği yapmayı bırakın, milletin değerlerini günahı kadar sevmeyen odaklar ne yazık ki, bıkıp usanmadan milliyetçiler üzerinden tezgahlar kurmayı sürdürüyor.
Ne Balkanlar ne de Orta Asya’da Türkler varlıklarını koruyabiliyor. Hatta Anadolu’da dahi Türklük bilinci kayboluyor. Ancak ihtiyaç duyulduğunda ön plana çıkarılıyor. Aramıza sokulan nifaklar eliyle kardeş kardeşe kırdırılırken Merhum Kösoğlu tarihimizle doğrudan bağ kuruyor ve sun’i sorunlara kalemiyle çözümler sunuyordu.

Devamı: http:www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=28428

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Salgın Tehlikesi Nedeniyle Sohbetlerimiz Ertelenmiştir
Konuşmacı: Bilahare duyurulacaktır
Tarih: 16 Mart 2020
Saat: 20:00
Yer: Sivrioğlu Konağı / Odunpazarı

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi