Hanımlar Kurulu 2013- 2014 Çalışma Dönemi Faaliyetleri

01 Aralık 2013 tarihinde Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar Kurulunun,  hanımlarımız için hazırladıkları müzikli çay toplantısı; Ankara Üniversitesi Konuk Evinde, demleme Türk çay içilmesi ve Türk tatlı ve hamur işlerinin lezzetine doyulmasıyla nezih bir ortamda gerçekleştirilmiştir.  Prof. Dr. Suna Başak’ın ‘’Kadının Görünmeyen Emeği’’ konulu konuşmasıyla önem arz etmiştir. Söz konusu çaylı toplantımızda Sn. Prof. Dr. Suna Başak, toplumumuzda hemen her alanda kadın emeğinden yararlanıldığına vurgu yaparak; ev+ kariyer+ çocukların mesuliyeti… vb. tüm alanlardaki kadının görünen ve elbette görünemeyen emeğine çarpıcı istatistikî verilerle değinmişlerdir. ‘’Kadınların emek piyasasına katılımları devrim olarak nitelendirilebilecek önemli bir değişimdir. Ancak kadınların istihdama/emek piyasasına katılım oranları hızla artmasına rağmen, evde yapılacak işlerin kadın ve erkek arasında eşitlikçi iş bölüşümüne  ilişkin değişimin yavaş olması, ertelenmiş devrim ya da gecikmiş uyarlanma olarak isimlendirilir. Kadınların çalışma hayatında elde ettiği haklar artmasına rağmen kadınlar ev içi işlerin ağır yükünü taşımaya devam etmektedir’’ifadesinde bulunmuşlardır.  Konuşmacımız, proje çalışmalarıyla kadının ev işleriyle bütünleşen görünmez emeğini toplumun dikkatine sunduklarını belirtmişlerdir.  Çayımızda hanımlar Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği sanatçılarının çalıp söylediği türkülerimizle coşmuş, Türk Halk dansları ile hareketli ve oldukça neşeli bir gün geçirmişlerdir. Türk Ocakları Genel Merkezinin Hanımlar El işleri Atölyesinde üretilen göz nuru- el emeği tekstil ürünleri (analarımızın sandık lekeli mirasları değerlendirilerek) günlük hayatımıza kazandırılmaktadır.  Hayır Pazarlarımızda satışa sunulan bu ürünlerimize pek yoğun ilgi gösterilmektedir. Türk ocakları Genel Merkezinin hanımlar El işleri Atölyesinde emeklerini zamanlarını esirgemeyen çalışma arkadaşlarımıza şükran duygularımızı iletiyoruz.

17 Kasım 2013 tarihli;  Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar Kurulu tarafından düzenlenen sohbetli sabah kahvaltımız, güzel bir Ankara sonbaharında, yoğun ilgi ve katılımla gerçekleştirilmiştir. Toplantımızın açılış konuşmasını yapan Hanımlar Kurulu başkanımız Prof. Dr Asuman SUNGUROĞLU 2013- 2014 dönemi çalışma programında katkı ve katılımlarıyla bizleri onurlandıran misafirlerimize teşekkürlerini ifade etmişlerdir. Ülke gündemimiz gereği birlik ve beraberliğimizi muhafaza ederek genç kuşaklara vatanımızın kıymetini bilen nesiller olarak geleceğimizi emanet edebilmemiz temennisinde bulunmuşlardır. Konuşmacımız Gazi Üniversitesi Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hülya Kasapoğlu ÇENGEL ‘’Tarihten bugüne Türk Dünyası ve Türkçe ‘’ konulu konuşmasına, Demokratikleşme Paketini idrak ve sıcak karşılama sonrasında yapmakta olduğunu ifade ederek;  bu gün bizlerle paylaşacağı konuya ihtiyacımızın olduğunu vurgulayıp başlamışlardır. Dil insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanın yeryüzündeki varlığı ile başlamıştır. Yazılı metinler ise 5500 yıl sonra hayata geçmiştir. Dil Allahın yansıması, insan ruhunun özüdür ifadesinde bulunmuşlardır. Atatürk Türkiyat Enstitüsü, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’nu kurmak suretiyle Türkçe - Türk dili ve Türk kültürü ile ciddi manada ilgilenmiştir. Türkçe dünya dilleri arasında Ural- Altay dil grubundandır. Tarihi derinliğe ve kökene sahip bir dildir. Geniş bir coğrafyada konuşulmaktadır. Kutadgu  Bilig  ‘’ Devlet adamının nasıl olması gerektiği’’ ve Kaşgarlı Mahmut ‘’Divan-ü Lügat-ü Türk’’ mutlaka okunulması gereken eserlerdir. İslamiyet ile birlikte İslami eserler  ‘’ Algıç - Bitigi ‘’ verilmiştir.   Türkçe tarih boyunca on iki alfabe ile yazılmıştır, bilgisini vererek Ötügen’den  Anadolu’ ya çok  muhtevalı Türkçe  konuşan ülkeleri,  kültürümüzü anlatan zevkli renkli bir yolculuk yaptırmışlardır.    Açık artırmalı ürünlerimiz için katkıda bulunan misafirlerimize saygılarımızla.

Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar Kurulu’nun burslu öğrencilerimizle birlikte oldukları 18 Kasım 2013 tarihli akşam yemeğimizin konuğu Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı ve on yedi yıl Türk Ocakları Genel Başkanlığımız görevini yürütmüş olan Sn . Nuri Gürgür ‘’1950’den günümüze yakın Tarihimizde İhtilallar ve Demokratikleşme’’ konulu  konuşmasında: ’’1923-1950 yılları arasında ülkemizde Demokrasi ile yönetilme sistemine geçiş sürecinde yasama –yürütme ve yargı organları oluşturulmuş ve Atatürk tarafından (Cumhuriyet )Halk Fırkası kurularak tek Partili dönem başlamış, Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışmalarına başlamıştır.,1925’de ilk muhalefet partisi Terakkiperver Cumhuriyet Partisi Kazım Karabekir , Rauf Orbay , Ali Fuat Cebesoy tarafından kurulmuştur. 1946 yılındaki şaibeli seçimlerin ardından 1950’de gerçek manada usulünce seçimler yapılmıştır. Böylece Adnan Menderes’ in on yıl iktidarda kaldığı dönem yaşanmıştır. Bu dönem savaş yorgunu ülkemizde karayolları politikasının oluşturulması, Çubuk -1 barajının yapımı, ilk limanımızın-İzmir Limanının yapılması, bir iki büyük şehir dışında bulunmayan elektrik için elektrik santrali kurulması, Şeker Fabrikası ve dokuma için Sümerbank yanında Şekerbank ve Sümerbank’ın kurulması, alt yapı çalışmalarının başlatılması, verilen hizmetlerdendir.. 1955den itibaren tepkilerle karşılaştılar. Milli Birlik komitesinin yönetime el koydu.. Harp okulları komutanı Talat Aydemirdi. Harp Okulu öğrencileri Harp Okulu’nda toplanıp bunları asın sloganı attılar. Yassı ada yargılamaları ile devam eden dönem idamlarla sona erdi. Fatih Rüştü Zorlu başarılı bir diplomattı. Demokrat Parti feshedildi ve seçimler sıkıyönetim altında yapıldı. 1965’de Süleyman Demirel seçimi kazandı.1970-1980 Dev-Genç kuruldu Üniversitelerde hâkimiyet ve çatışmalar başladı üniversite yönetimi istemezse polis Üniversiteye giremezdi. Faili Meçhul cinayetler yaşandı. 12 Mart 1971 Muhtırası sonrasında 1980’de Kenan Evren ve arkadaşlar tarafından yapılan askeri darbe ile Türk Demokrasisi üçüncü defa sekteye uğratılarak ağır darbe yemiştir. Hak ve özgürlükler askıya alınmış, sosyolojik- psikolojik travmalar yaşanmıştır. Kenan Evren Cumhurbaşkanı Bülent Ulusu Başbakanlık görevlerini almışlardır. 28 şubat 1997’deki Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı’nda alınan kararlar ve yaşananlar sonrası ile 27 Nisan 2007’de Türk Silahlı Kuvvetleri adına Genel Kurmay Başkanlığı’nın yayımladığı elektronik basın açıklaması (e-mıhtra)  hakkında yargılamalar hukuki zeminde işlem görmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi olarak hizmet veren Tarihi Türk OCAĞI binamız da yaşanan darbelerden nasibini almış el konulan taşınmazlardandır.’’ hususlarına yer vermişlerdir. Konuklarımız Onar ailesi tarafından ağırlanmışlardır.

Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar Kurulu’nun burslu öğrencilerimizle birlikte yedikler sohbetli akşam yemeklerinin ilkini 07 Ekim 2013’de Sunguroğlu ailesinin ağırladığı konuklar olarak Ocağımızın sıcak ortamında gerçekleştirdik. Hanımlar Kurulu başkanımız Prof. Dr Asuman SUNGUROĞLU’ nun takdimleriyle Türk Ocakları Genel Başkanımız Prof.Dr. Mehmet ÖZ öğrencilerimize başarılı bir yıl geçirmeleri dilekleriyle Türk Ocaklı olmanın önemini tarihi perspektifiyle anlatmışlardır. Merkez Valisi Sn.Cengiz AYDOĞDU’’nun ‘’Türk Şuuru ve Milliyetçilik’’ konulu konuşmasına soru ve görüşlerini ifade ederek katkı ve katılımda bulunan öğrencilerimiz yeniden beraber olmalarının güzel duyguları içerisinde çalışmalarımıza iştirak etmektedirler.

Bu yazi 58 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi