Hazar’ın kıyısında parlayan bir yıldız

Kürşad ZORLU - YENİÇAĞ

Geçtiğimiz hafta dost ve kardeş Türkmenistan’ın bağımsızlık günü kutlamalarına katıldık. Ankara’da düzenlenen resepsiyonun ardından Türkmenistan Büyükelçisi Ata Serdarov’la makamında bir araya geldik. Büyükelçi’nin Türkiye Türkçesine olan hakimiyeti çok etkileyiciydi. Daha önce böyle bir eğitim almadığını ve Türkiye’de tercüman kullanmadan rahatlıkla anlaşabildiğini ifade etti. Örneğin Türkmenistan’da “daş” bizde “taş” , “deyze” , “teyze” , “gelin”, “kelin” olarak kullanılıyor. Bu yakınlık karşısında Türkmenistan’ın Türk Keneşi’ne (Konseyi) neden üye olmadığını merak ettik. Büyükelçi bunun kasıtlı bir sebebinin olmadığını ancak ülkesinin 1995 yılında BM nezdinde imzaladığı “bağımsızlık” statüsü gereğince NATO ya da Rusya’nın başını çektiği oluşumların hiç birisine üye olarak girmediklerinin altını çizdi. Değilse ikili ilişkiler bağlamında tüm Türk devlet ve toplulukları ile temas kurduklarını vurguladı. Bu arada Hazar’a paralel Türkmenistan-Kazakistan-İran demiryolu hattının Türkmenistan-Kazakistan bölümü çalışmaya başlamış diğer kısım ise 1 yıl içinde faaliyete geçecek. Serdarov, ayrıca ülkesinin gaz satma konusunda bir sıkıntı duymadığını ancak en önemli koşullarının Türkmenistan sınırında teslim etmek olduğunu belirtti. Çin’i örnek gösteren büyükelçi bu koşullar yerine getirildiğinde Türkiye’nin de içerisinde olduğu NABUCCO projesine gaz verme konusunda herhangi bir problem yaşanmayacağını ifade etti.


Sanki her şey bedava
Dünyanın 4. gaz üreticisi olan Türkmenistan bölgenin en hızlı büyüyen ekonomileri arasında... 2012 yılında kişi başına milli gelirin 7800 USD olduğu Türkmenistan, zengin kaynakları ile dünyanın ilgisini çekiyor. Ülkede su, elektrik, doğal gaz ve tuz bedava. Evet yanlış okumadınız bedava. Devlet bununla da yetinmiyor her bir araç sahibi için ayda 120 litre yılda 1440 litre bedava benzin veriyor. Örneğin siz ve eşinizin iki aracı var; her iki araç içinde bu destek elde edilebiliyor. Eğer bundan fazlasını satın almak isterseniz litresi sadece 60 kuruş. Ayrıca bir Türkmen vatandaşı ev almak istediğinde konut bedelinin %50’si devlet tarafından ödeniyor geriye kalan %50’lik kısım için 30 yıl vadeli ve %1 faizli kredi imkanı veriliyor. Bu uygulama herkesin kolayca ev sahibi olmasını ve inşaat sektörünün canlı kalmasını sağlıyor. Gerçekten insanın Türkmenistan’a yerleşesi geliyor. Ama bu isteğinizi hayata geçirmek o kadar kolay değil. Bir dizi ciddi prosedürü tamamlamanız gerekiyor.

Devamı: http:www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=28724

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi