İsmail Gaspıralı Müze-Kütüphane Projesi

İsmail Gaspıralı Müze-Kütüphane Projesi

İstanbul Türk Ocağı, Kırım’da, ‘Dilde, fikirde, işte birlik’ şiarıyla Türk Dünyasına yol gösteren Kırımlı İsmail Bey Gaspıralı mirasının elden ele, gönülden gönüle dolaşmasına vesile olacak bir meşale yakıyor. Kırım Tatar ve Türk Filolojisi Fakültesi bünyesinde hayata geçirilmesi plânlanan müze-kütüphane projesi, İsmail Gaspıralı’nın hayatıyla ilgili arşiv belgelerinin ve koleksiyonunun korunması için ve Kırım Tatar edebiyatının meselelerinde ilmî araştırma yapmak isteyenlere daha iyi imkânlar sunacak. İstanbul Türk Ocağı Başkanı Dr. Cezmi BAYRAM, projenin amacını “İsmayil Gaspıralı’nın eserlerine dayanarak, Kırım’ın tarihî derinliğinde Kırım Tatarlarının tarihi, kültür ve edebiyatını yaymak ve aynı zamanda zor günler geçiren Kırım Türklerinin kişiliğini ve tarihe olan sevgilerini geliştirmek olarak” açıkladı.

Duvarlarında İsmail Gaspıralı ve Kırım Tatar edebiyatının önde gelen simâlarına ve eserlerine dair resim ve tabloların yer alacağı müze-kütüphane projesi için İstanbul Türk Ocağı Başkanı Dr. Cezmi BAYRAM, “Türk Ocakları’nın yüzüncü yılında ve sonrasında gerçekleştirdikleri faaliyetler arasında en önemlisi” olduğunu söyledi.

2014’ün UNESCO İsmail Gaspıralı Yılı olması ve Kırım Türklüğünün zor günler geçirmesi dolayısıyla manevî değeri daha da artan projenin, 2014 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Bu yazi 46 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi