Isparta Türkocağı Sohbetinde Türkistan Konuşuldu

Isparta Türkocağı Sohbetinde Türkistan Konuşuldu

Türkocakları Isparta Şubesi  sohbet konuğu Araştırmacı-Yazar-Gezgin  Mühendis sayın Kadir Tosun, konusu ise "Türkistan" oldu. Türkocağı Prof.Dr.Turan Yazgan konferans salonundaki sohbet 19.30 da başladı ve  2 saat sürdü.Dünya üzerinde Türk'ün, Türkiye'den sonra  en fazla olduğu ülkenin İran olduğunu geçen yıl ki "İran'dan Turan'a" sohbeti ile belirten Tosun 20 gün süren bir Türkistan gezisi sonrasında Türkmenistan ve Azerbaycan İzlenimlerini, gördüklerini slayt ve sinevizyon sunumu şeklinde Türk Milliyetçileri ile paylaşmak sorumluluğunu hissettiğini bildirdi. Haç  vecibesi,umre ziyareti gibi Köklerimizin olduğu Ata Yurdu  Orta Asya ya, Türkistan'a Türk Milliyetçilerinin ziyarette, gezide bulunmaları gerekir diyerek slayt aralarında zaman zaman Tarihi, Turistik ve Kültürel yapılarda özet bilgiler sundu.

Gezinin Azerbaycan bölümünde Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey'in Anıt mezarının yanında göz yaşlarını tutamadığını belirtti ve onun "Türk Genci. Büyük gelecek senindir. Zamanın hükmü ile buna hazırlanacaksın. Hazırlanmaktasın. Bu hazırlık tabidir. Bu geleceği hazırlamak için milyonlarca Türk genci bu hedefe doğru yürüyecektir. Bu hedefe varmak için, iradeni kullanarak çalışacaksın. Bütün dünyayı, alemi inceleyerek büyük bir medeniyet hazırlayacaksın. Ve hedefine ulaşacaksın. Bütün büyük hareketler ve yürüyüşlerle sevdalanarak hedefine varacaksın. En son sevdan ise, büyük bir medeniyet meydana getimektir. Bütün insanlık, tarih boyunca çalışarak yürümüştür. Bu yürüyüşün sonunda büyük medeniyetler meydana gelmiştir. Türk, dünyaya yeni bir medeniyet getirecektir. O medeniyete ben şimdiden hoşgeldin diyorum" diye biten "Yüce Türk Milletine Vasiyeti" ni okuduğunda ise duygulu anlar yaşandı.

Proğramın bu bölümünde Öğretmen Mehmet Benli Azerbaycan'ın M. Akif'i de denen Milli Şair Bahtiyar Vahapzade den iki şiir okuyarak duygusal havanın daha da ağırlaşmasına neden oldu.

210 Fotoğraf dan oluşan sunum ile izleyenlere Atayurt, Türkistan ı dolaştıran,yaşatan konuk, çeşitli Turizim firmalarının bölgeye her yıl gezi düzenlediğini, ilgilenenlere yardımcı olabileceğini sözlerine ekledi.

Soru, cevap, katkı ve ikramların ardından sohbete son verildi.

Bu yazi 27 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi