Karadeniz Bölge Toplantısı- Samsun

Karadeniz Bölge Toplantısı- Samsun

Türk Ocaklarının 2013 yılı, Karadeniz Bölge toplantısı Samsun şubemizin ev sahipliğinde 9 Kasım 2013 cumartesi günü gerçekleştirildi.  Toplantıya Genel Merkez adına; Genel Başkan Prof. Dr.  Mehmet ÖZ,  Genel Sekreter Yardımcıları Doç. Dr. Emrah ŞENEL, Dr. Bülent AKSOY, Yönetim Kurulu üyeleri Doç. Dr. M. Akif OKUR ve Mehmet GÜLSÜN, Denetleme Kurulu Başkanı Aziz Kamil YILMAZ, şubelerimizden;  Erzurum, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sivas, Amasya, Erbaa, Turhal ve Tokat şube başkanları ve bazı yönetim kurulu üyeleri, Gençlik Kolları koordinatörleri ile diğer üyeler katıldı.

Ev sahibi şube başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer ÇAĞLAYAN’ın açış konuşmasının ardından, Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet ÖZ basına açık açış konuşmasında; Türkiye’nin aylardır gündemini işgal eden, dış politikada Suriye, iç politikada açılım sürecine ilişkin kapsamlı bir analiz yaparak bu konuda verilen tavizlerin doğurduğu tehlikeler, bugün gelinen nokta ve geleceğe ilişkin bir projeksiyon ortaya koydu.

Toplantının divan başkanlığını da yapan Genel Başkanımız Sayın Öz şube yöneticileri ve Ocaklılara yönelik sunumunda ise “Bölge toplantıları ocak çalışmalarımız açısından son derece önemlidir. Bu toplantılarda kapsamlı bir görüş alışverişinde bulunuyoruz. Türk Ocaklarının kuruluş şartlarında yaşanan problemler günümüzden daha az değildi. Ancak Cumhuriyetten günümüze milletimiz şaha kalkarak hızlı bir gelişme temposu yakalamıştır. Türk Ocaklarının yaptığı faaliyetlerle mensubiyet şuurunu geliştirip fikrini yayacağız. Türk Ocaklarının fikrini yaymak için yayın organı Türk Yurdu Dergisi, web sayfası ve sosyal medyayı etkin olarak kullanmalıyız. Türk Ocakları yeni bir medeniyet tasavvuru ortaya koyabilmek için çağın dilini yakalamak durumundadır. Bugün Türk Ocağı’na kuruluş döneminden daha fazla ihtiyaç vardır. Türk Ocağı kuruluş yıllarında çağın gereklerine uygun bir misyonu ifa etti. O gün devletin bekası ve güvenlik öncelikliydi. Bugün de Türk Ocakları çağın gereklerine uygun bir anlayışla çalışma yapmalıdır. Ocak çalışmalarını hepiniz büyük fedakarlıklarla yürütüyorsunuz ancak yapılması gereken önemli çalışmalar var. Her ocaklı milli bayrağımızın bir temsilcisidir. Hasbi çalışmalarımızdan bizi alıkoymak isteyen ve fırsat kollayanlar olacaktır. Bunlara fırsat vermemeliyiz. Ocağa zaman zaman eleştiriler yöneltiliyor. Eleştirilerden haklı olanları dikkate alıyoruz. Türk Ocakları kuruluşundan beri milli bir mektep olmuştur. Türk Ocağı’nın en önemli çalışma alanı Türk fikir hayatına hizmet etmektir. Türk ocakları bir medeniyet tasavvuru ortaya koymak iddiasındadır. Kuruluşundan bu yana da çalışmalarını bu prensiple yürütmektedir. Genel merkezde bazı görev değişikleri oldu bununla ilgili açıklamamızı web sayfasından duyurduk. Ocak faaliyetlerinin şubelere dağılımında mütecanis bir durum vardır, bu farklılıkların büyükşehir, şehir ve ilçelerdeki potansiyele göre faklılık göstermesi anlaşılabilir ancak şubelerimizin bulundukları konumun potansiyeli ile ilgili bir faaliyet seviyesi yakalaması gerekir. Bunun da yolu fikirlerimizi yayacağımız yayın organımız Türk Yurdu dergisi, web sayfamızın takibi ve  sosyal medyayı etkin kullanmamızdan geçer. Son olarak bir hususa daha vurgu yapmak gerekirse; gençlik çalışmalarını daha fazla önemsemeliyiz. Gençlere alan ve imkan sağlamalıyız. Genel merkezde ve bazı şubelerimizde ki burs faaliyetlerinin tüm şubelerimize yaygınlaştırılması, gençlere bu konuda sahip çıkılması gerekir. Yine Amasya şubemizde olduğu gibi üyelerimizin yurt açıp işletmesi, Eskişehir, Ankara ve Sivas’daki öğrenci evlerinin yaygınlaştırılması gençlerle ilgili çalışmalarda önceliğimiz olmalıdır. Ocaklarımızı gençlere açıp enerjimizi gençlerin yetişmesine vermeliyiz.” Şeklinde bir değerlendirme yaptıktan sonra sırayla şube başkanlarına söz verdi. Şube başkanlarımız faaliyet raporlarını teslim ederek yeni dönem çalışmalarına ilişkin projeksiyonlarını ortaya koydu.

Bölge toplantısının ardından akşam 19.00’da Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz başkanlığındaki Genel Merkez heyeti ve şube heyetleri ile Baruthane tepesinde akşam yemeğine geçildi. Akşam yemeğine 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü sayın Prof. Dr. Hüseyin AKAN ve İl Milli Eğitim Müdürü sayın Dr. Mustafa CORA da katılarak Genel başkanımız ve Samsun şube başkanımız ile Türk Ocakları çalışmaları hakkında sohbet ettiler.

Toplantıya katılan şube başkanları ve temsilcileri şunlardır:

Genel Merkez: Prof. Dr.  Mehmet ÖZ (Genel Başkan),  Doç. Dr. Emrah Şenel (Genel Sekreter Yardımcısı), Dr. Bülent AKSOY (Genel Sekreter Yardımcısı), Doç. Dr. M. Akif OKUR (YKÜ), Mehmet GÜLSÜN (YKÜ), Aziz Kamil Yılmaz (Denetleme Kurulu Başkanı).

Samsun: Prof. Dr. Kaya Tuncer ÇAĞLAYAN (Başkan), Doç. Dr. Hasan TEMİZ (YKÜ), Doç. Dr. M. Çağatay TUFAN (YKÜ), Av. Korhan ÇÖMEZOĞLU (YKÜ), HANİFİ ÖKSÜZ (YKÜ), Yard. Doç. Dr. Yüksel ÖNER (YKÜ), Halim KAYA (YKÜ), M. Emre ÇELİK (Gençlik Kolları Başk.).

Erzurum: Prof. Dr. Ahmet GÜRSES (YKÜ), Nurtaç CANBOLAT (Üye), Bekir YİĞİDER (Üye).

Rize: Turan Aslan MERCAN (Başkan), İsmail KILIÇ (Başkan Yard), Ahmet TAN (YKÜ), Göktuğ DALGIÇ (Üye), H. Oğuz İMAMOĞLU (YKÜ), Adem KALENDER (YKÜ).

Trabzon: Yard. Doç. Dr. Aydın KILIÇASLAN (Başkan Yard.), Ahmet Emin KOÇ (YKÜ), Prof. Dr. Ahmet SARI (YKÜ), Yard. Doç. Dr. Hasan GENÇ (YKÜ).

Giresun: Yard. Doç. Dr. Nazım KURUCA (Başkan), Kazım Yılmaz (Başkan Yrd.), Yard. Doç. Dr. Mehmet ÖZMENLİ (YKÜ), Çağatay ÇAKMAK (Gençlik Kolları Başkanı), Melike SEZGİN (Gençlik Kolları Başk. Yrd.)

Ordu: Doç. Dr. İlhan EKİNCİ (Başkan).

Sivas: Av. Ertuğrul KUŞDERCİ (Başkan), Lokman KOÇAK (YKÜ), Mehmet Nuri GÜNGÖRDÜ (Gençlik Kolları Başkanı)

Amasya: Ahmet ZEYTÜNLÜ (Başkan), Doğan KAHRAMAN (Başkan Yard.), Ayhan SİVASLIGİL (YKÜ).

Tokat: Doç. Dr. Erkan GÖKSU (GKD), Mustafa ÇAKIR (Başkan Yrd.), A. Safi KIRAL(YKÜ),  Mustafa BUDAK (Gençlik Kolları Başkanı).

Erbaa: Fehmi KIR (Başkan), Selahattin YILDIZ (YKÜ), Mustafa KOÇ (YKÜ), Halis YILMAZ (DKÜ), Nafi GÜN (Üye).

Turhal: Alpaslan ÇELİK (Turhal), Serkan GENÇ (YKÜ), Mehmet SERT (Üye), Serkan ATSEN


 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi