KIRIM'A DESTEK MİTİNGİ

KIRIM'A DESTEK MİTİNGİ Eskişehir Kırım Kültür ve Dayanışma Derneği'nin düzenlemiş olduğu program yoğun katılım eşliğinde yapıldı.Dernek Başkanı Evren Olcay'ın basın duyurusu gerçekleştirildi.Burada Ocak Başkanımız Prof.Dr.Nedim Ünal'da basın mensuplarına kısa bir konuşma yaptı.

Eskişehir Kırım Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Evren Olcay'ın Basın Bildirisi

Kırım Türkleri Vatanlarında Özgür Yaşamalı
Anavatanımız Kırım’ın bağlı bulunduğu Ukrayna’da 2013 Kasım ayından itibaren Cumhurbaşkanı ViktorYanukoviç'in Avrupa Birliği(AB)'yle imzalanması planlanan işbirliği anlaşmasını askıya almasından sonra başlayan protestolar, zamanla hükümet karşıtı gösterilere dönüşmüş ve ekonomik sorunların da etkisiyle Ukrayna halkı Rusya ve AB yanlıları olarak ikiye bölünmüştür.
22 Şubat günü Ukrayna Parlamentosu’nun Devlet Başkanı ViktorYanukoviç’i görevden almasıyla başlayan gelişmeler, bağımsızlığını kazandığı 1991’den bu yana ilk kez ülkeyi bölünme aşamasına getirmiştir.
Ukrayna’da yaşanan bu kaos ortamının bizim için en önemli kısmı, Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne olan etkisidir. 
Kırım Meclisinde silahların gölgesinde alınan referandum kararında halka, “Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin bağımsız devlet olarak Ukrayna sınırları içinde ikili anlaşmalar uyarınca varlığını sürdürmesini onaylıyor musunuz?” sorusu sorularak Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının yolu açılacaktır.
Karar, Ukrayna’nın bölünmesine ortam hazırlayacak bir gelişmedir ve sonucu önceden bellidir. Amaç, Kırım’ın Rusya Federasyonu’na bağlanmasıdır.Şu anda Kırım’ın bağımsızlığı demek, Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının haklarının ortadan kaldırılması anlamına gelecektir. Çünkü Kırım’da yaşayan nüfusun yüzde 60’i Rustur. Üstelik Rusya donanmasının en büyük birimlerinden birisi Sivastopol’de konuşlanmıştır. Dolayısıyla bu bölge Rus egemenliğine yatkın bir bölgedir. Kırım Tatarları Kırım’ın esas sahibi olan yüzyıllarca orada yaşayan bir millettir. Çeşitli sürgünlerden sonra 1990’dan itibaren yeniden dönen ve şu anda 300 bin civarında nüfusa sahip olan Kırım Tatarları, Kırım’da Ukrayna vatandaşı olarak Ukrayna’ya bağlı, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve demokratik yönetimine saygı duyarak yaşamaktadırlar.”

Şu anda yaşanan olay aslında Kırım’da yüz yıllardır yaşayan Kırımlıları, Ruslaştırma politikasına katkı sunma çabasıdır.Kırım’da gerginlik o denli tırmanmıştır ki üniformalı ve silahlı kişilerce geçtiğimiz günlerde parlamento ve başbakanlık binası dün de havaalanı işgal edilmiştir.
Tatarlarının meşru temsilcisi Kırım Tatar Milli Meclisi’dir. Kırım Tatar Milli Meclisi’nin başkanı Rıfat Çubarov ile doğal lideri Mustafa Cemiloğlu’nun önderliğinde yaptıkları girişimlerle, olaylar büyümeden yatıştırılmaya çalışılmaktadır. Bütün dünyadaki Tatar diasporasının Kırım Tatar Milli Meclisi kararlarına destek olması, bulundukları ülkelerde devlet ve hükümet yetkililerini uyararak kamuoyu oluşturmaları yararlı olacaktır. Bizde Eskişehir Kırım Derneği olarak Kırım Tatar Milli Meclisine geçmiş dönemde olduğumuz gibi bundan sonrada güçlü olarak destek vereceğiz. Kırım’la da yakın temas içinde olayları izlemeye çalışıyoruz.

Ve biliyoruz ki Referandumun ortaya çıkaracağı olası siyasi tablo, Kırım Tatar soydaşlarımızın kazanılmış haklarını tehlikeye sokmasının yanında, Kırımlı soydaşlarımızın Sovyetler Birliği döneminde yaşadıklarına benzer bir faciayla karşı karşıya kalmaları ihtimalini artırmaktadır.
Sürgünlerden ve türlü kıyımlardan kaçarak Türkiye’ye gelen ve ortak vatanımızda yaşayan Kırım Tatar Türklerinin Kırım’la devam eden kan ve gönül bağları, Türkiye’yi bu noktada Kırım’a karşı daha sorumlu kılmaktadır.
Günümüzde başta Eskişehir olmak üzere Kırımdaki Tatar nüfusundan daha çok Kırım Türkü Anadolu’da yaşıyorsa, bunun sebebi Kırım Hanlığının Rus nüfuzuna geçmesidir.
Dileğimiz, Kırım’daki gerginliğin bir an önce sona ermesi, Kırım Türklerinin hakları ile geleceklerinin teminat altına alınmasıdır. 
Bu sebeple Eskişehir’de yaşayan Kırım kökenli Türk vatandaşları olarak Hükümetimizin ve Dışişleri Bakanlığımızın gelişmelere kayıtsız kalmamasını ve Kırım’da insanca yaşama hakkı olan Kırım Tatar Türklerinin onurunun korunması, güvenliklerinin sağlanması ve bölge barışının temini hususundasoydaşlarımıza sahip çıkarak bu konunun uluslararası platformlarda takip edilmesini talep etmekteyiz.
Gün Hepimiz için birlik beraberlik günüdür.

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi