KIRIM TÜRK VATANIDIR, RUSLAŞTIRILAMAZ

KIRIM TÜRK VATANIDIR, RUSLAŞTIRILAMAZ KIRIM’DA REFERANDUMA HAYIR!!!

2000 yıllık Türk yurdu olan ve 1774 de Rusların işgaliyle hızla Ruslaştırılan, 18 Mayıs 1944 de de cani Stalin tarafından topyekun vatanlarından sürülen ve yarısı yollarda katledilen Kırım Türklerinin vatanı tamamıyla Türksüzleştirilmişti.
Sovyetlerin dağılmasından sonra Efsane liderleri Mustafa Cemiloğlu’nun liderliğinde Kırım’a dönmeye çalışan Türkler bugün Kırım'ın 100/15 ini, Ukraynalılar 100/25’ini,Ruslar ise 100/60’ını oluşturuyorlar. Rus Milletvekilleri ve illegal güçler dün gece parlamentoyu işgal ettiler. Rus bayrağı astılar ve Rusya’ya bağlanmak istediklerini ilan ettiler. Rus ordusu şu anda Kırım'ı ve havaalanını abluka altına almış ve fiili işgal durumu meydana getirmiştir.
Bu silahlı grupların baskısı altında Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu’nun bir kısmı tarafından Kırım’ın geleceğine yönelik sözde referandum kararı ve Kırım Özerk Cumhuriyeti hükümetinin yeniden belirlenmesi hem Ukrayna Anayasası’na hem de uluslar arası hukuka aykırıdır ve kesinlikle kabul edilemez.
Türk Ocakları ve Türk Milleti olarak bu hukuk dışı ve zorbalık altında alınmış kararları tanımıyoruz. Kırım Tatarlarının haklarının ancak bağımsız, demokratik ve toprak bütünlüğü korunmuş bir Ukrayna bünyesinde ve uluslararası hukukun şemsiyesi altında sağlanacağına inanıyoruz.
Özellikle Birleşmiş Milletleri, Avrupa Birliği Parlamentosu ve diğer uluslararası kuruluşların Kırım’da yaşanan hukuk dışı, zorba müdahaleler hakkında gerekenleri yapmasını bekliyoruz. Türk Ocakları olarak bütün meşru yolları kullanarak Kırım Türkleriyle ve Kırım Tatar diasporası ile beraber Gerekli bütün çalışmalar yapılacak. Kamuoyunun bu konuda üzerine düşeni yapması için her türlü meşru yollar denenecektir. Kırım Türkleri kahraman Cemiloğlu’yla bunun örneğini daha önceki yıllarda vermiştir.
Kırım Türk'ünün Türk Dünyasından ve Türkiye’den başka sahibi yoktur. Ben Türküm diyenin yüreği bugün Kırım Türkleriyle beraber atmalı, devlet adamlarımız, siyasilerimiz kararlılıkla onlarla beraber olduğumuzu açıklamalı ve sahip çıkmalı.
Kırım Türklerinin Türkiye’de en çok yaşadıkları Eskişehir, Kırım Türklerinin yaşadığı ıstırabı derinliğine hissetmeli, yaşamalı ve tavrını ortaya koymalı. Türk Dünyası Başkenti olan Eskişehir’e tam da bu yakışır.
Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve Dışişleri bakanlığını, uluslararası platformda Kırım Tatarlarının ve Kırım Tatar Meclisinin hak ve hukukunu tavizsizce savunmaya davet ediyoruz. Ölümünün yüzüncü yıldönümünde saygı ve hürmetle andığımız Gaspıralı İsmail Bey’in “Dilde, Fikirde ve İşte Birlik” düsturundan alınacak ilhamla, Türk dünyasının ortak kuruluşlarının Kırımlı kardeşlerimizle dayanışmalarını açıkça ortaya koymalarını bekliyoruz. Türk Ocakları olarak kardeşlerimizle ve Kırım Tatar Millî Meclisi ile tam bir dayanışma için her türlü gayreti göstereceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz.
Eskişehir Türk Ocağı Gençlik Kolları

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi