Kırım Türkleri

Taha AKYOL - Hürriyet

KIRIM nüfusunun bugünkü çoğunluğu Rus’tur ve referandum yoluyla Rusya’ya katılmaları, birçok tehlikeyi içerse de önlenemez görünüyor.

Amerika’nın, Avrupa’nın ve Japonya’nın tepkileri siyaseten ve iktisaden önemli fakat sonucu değiştirir mi, emin değilim.
Avrupa’nın da Rus doğalgazına bağımlı olması ve çok sert ekonomik yaptırımların dünya ekonomisini yavaşlatarak Batı’ya da zarar vermesi gibi gerçekler ortada.

‘REFERANDUM YOLUYLA’

Üzerinde bilhassa durulması gereken husus, “referandum yoluyla” sınır değiştirmektir. Moskova bunu savunurken Kosova’nın bağımsızlık referandumuyla Sırbistan’dan ayrılmasını ve Batı’nın bunu desteklemesini örnek gösteriyor. Rusya bir bakıma Kosova’nın Sırbistan’dan kopmasının da rövanşını alıyor.
Gözlemciler Ukrayna’da, Rusya Federasyonu’nun uçsuz bucaksız topraklarında ve tüm bölgede “referandum yoluyla” sınır değiştirmenin tetiklenmiş olabileceğine dikkat çekiyorlar.
Çeçenlerin de referandum istediği biliniyor.
Ve diğer bir kaygı, “cihatçı” militan grupların bu coğrafyada “yeni bir cephe” açma iştahına kapılmaları ihtimalidir. Kırım Türklerinin Lideri Mustafa Cemiloğlu da bu kaygısını dile getirdi. (Financial Times, 9 Mart)
Güneyimizde kanlı siyasi depremler devam ederken kuzeyimizde de sarsıntılar ortaya çıkıyor!...

KIRIM VE OSMANLI

Kıpçak asıllı Altın Ordu’nun devamı olan Kırım Hanlığı, Fatih tarafından Osmanlı topraklarına katıldı; bu, Karadeniz stratejisinin bir uygulamasıydı. Yavuz Selim’in eşi Ayşe Hafsa Sultan, Kırımlı Mengi Giray Han’ın kızıdır. Yavuz’un desteğiyle Mengi Giray, diğer hanları yenerek Kırım’da istikrarı sağlamış ve medeni gelişme dönemini başlatmıştı.

Devamı: http:www.hurriyet.com.tr/yazarlar/26029766.asp

Bu yazi 10 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi