Konya Türk Ocağı "Türkiye Dışında Turancılık" Paneli

Konya Türk Ocağı "Türkiye Dışında Turancılık" Paneli

 

 

Turan kültür birliğidir

Macar Türkolog Atilla Mateffy , “Turancılık her dönem farklı amaçlar için kullanılmıştır. Bir dönem siyasi bir anlam ifade eden Turancılık, son yıllarda kültürel bir birliği sembolize etmektedir” dedi.

 

Konya Türk Ocağı'nda düzenlenen “Türkiye Dışında Turancılık”  konulu panelde Macar Türkolog Atilla Mateffy ve Hacettepe Üniversitesi Türkoloji Bölümü Doktora Öğrencisi Tamaş Csernyei konuştu. Panelin açılışında konuşan Türkocağı Konya Şube Başkanı Vedat Erden, gündemle ilgili konulara değindi. Yeni Torba Yasa'yale internetin sıkı denetim altına alınacağını dile getiren Erden, “Artık mahkeme kararı olmadan internet siteleri kapatılabilecek. İnternette paylaştıklarınız başına bela olabilecek. Bir haberi ısrarla takip edilen gazeteciler, toplumun huzurunu bozmaktan yargılanabilecek” dedi.
Hacettepe Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğrencisi Doktora Tamaş Csernyei, Macaristan'daki Turancılık akımı hakkında bilgi verdi. Macaristan'da Turancılık fikrinin çok tarihi bir geçmişi sahip olduğunu belirten Tamaş Csernyei, “Macaristan'da Komunizm döneminde Turan ismi yasaklanmıştı. Fakat 1989'dan bu yana Turancılık fikri yeniden yayılmaya başlandı. Avrupa ülkelerinde Panislavizm, Panlatinizm, Pangermenizm akımları ortaya çıktı. Bütün akımlar Avrupa ülkelerinde yayılırken, Macar halkı Avrupa'nın ortasında yalnız kaldı. Macarlar, Avrupa'nın ortasında yok olmamak için kendi gelenek ve göreneklerine sahip çıktı. Macar dilini korumak için büyük çaba gösterdiler. Bunda Turancılık fikri de etkili oldu. Macaristan'ın 1 asır içerisinde Almanlaşacağını iddia edenler, yanıldı. Çünkü Macarlar, geleneklerine sahip çıkan bir halk” dedi.

MACARİSTAN'DA KURULTAY YAPILIYOR

Macarların Asya'dan gelen bir Turan halkı olduğunu dile getiren  Tamaş Csernyei, “Macaristan, Doğu ile Batı arasında bir köprü olmuştur. Diğer Avrupa ülkeleri tarafından sürekli dışlanan Macaristan, köklerini ve geldiği yeri unutmadı. Macaristan'da Turancılık akımı yasaklandı. Macaristan'da 'Yer altı Turancılığı' ortaya çıktı. Komunizmin yıkılmasının ardından Turancılık fikrini savunan dernekler kuruldu. Geçtiğimiz yıllarda kurulan Turan Derneği, 2 yılda 1 kurultay düzenliyor. Bu kurultayda Orta Asya ülkelerinden gelen Turan halklarının temscilcileri ve sanatçıları eski gelenekleri canlandırıyor” ifadelerini kullandı.

TURAN KÜLTÜREL BİRLİĞİMİZİN SEMBOLÜ

Macar Türkolog Atilla Mateffy ise Turan teriminin 17. yüzyılda ortaya çıktığını belirterek, “Turan halkları Orta Asya, İç Asya ve Orta Avrupa'da yaşamaktadır. Kazaklar, Özbekler, Kırgızlar, Azeriler, Osetler, Macarlar, Türkler Turan hakları arasındadır. Turancılık her dönem farklı amaçlar için kullanılmıştır. Bir dönem siyasi bir anlam ifade eden Turancılık, son yıllarda kültürel bir birliği sembolize etmektedir. Türkiye ve Macaristan iki büyük Turan ülkesidir. Son yıllarda Macaristan'da düzenlenen Turan kurultayına Macar hükümeti de destek vermektedir. Türkiye'den ve Türki ülkelerden de bu kurultaya büyük bir ilgi var. Bu kurultayla birlikte Turan halklarının geleneklerini canlı tutuyor ve yeni nesillere tanıtıyoruz” diye konuştu.

İBRAHİM BÜYÜKEKEN merhabahaber.com

Bu yazi 11 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi