Açılım Süreci

TÜRK OCAKLARI ÖNCEKİ DÖNEM GENEL BAŞKANI SAYIN NURİ GÜRGÜR;SAMANYOLU HABER TV’NİN CANLI YAYININDA AÇILIM SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ…

Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı ve Türk Ocakları eski Genel Başkanı Nuri GÜRGÜR; 01 Nisan 2013 Pazartesi günü Samanyolu Haber Kanalında Asım Yıldırım tarafından canlı olarak sunulan haber kuşağı programına katılarak, son günlerde yoğun olarak gündeme gelen “açılım” konusundaki düşüncelerini kamuoyuna aktardı.

Programda kendisine sorulan soruları net bir biçimde cevaplayan GÜRGÜR, “ Her ne şartlar altında olunursa olunsun, Türkiye’nin birliği ve bütünlüğü hassasiyetinin korunması gerektiğine” işaret etti. Bugün sadece Kürtlere yapılmış veya yapılıyormuş gibi ortaya konan yanlışlık ve haksızlıkların esasen toplumun bir çok kanadına yapılmış olduğuna dikkat çeken Gürgür, Cumhuriyetin ilk yıllarında çıkarılan Takrir-i Sükun Kanunu yoluyla, etnik kökenine bakılmaksızın Türk Milletinin bir çok kesimine yanlış uygulamalar yapıldığı ve bu sebeple çok sıkıntılar yaşandığını belirtti. “Bu ülkede haksız olarak bir Başbakan ve iki Bakanın idam edildiğini” hatırlatan GÜRGÜR, geçmişte sadece bir etnik unsura baskı yapıldığı gibi mesnetsiz gerekçelerle hak talebinde bulunmanın çok haklı olamayacağını” belirtti. Aslında Türkiye olarak ülkenin tamamına teşmil edilmesi gereken bir çok konuda demokratikleşme ihtiyacının olduğunu belirten GÜRGÜR, bireysel hakların ve bu anlamda temel hak ve özgürlüklerin, en gelişmiş ülke insanlarının sahip oldukları dereceye çıkarmak için eksikliklerin giderilmesi gerektiğini vurgulayan GÜRGÜR, yapılan açıklamaların “1000 yıllık bir arada yaşama anlayışına” zarar verdiğini, ifade etti. Güney Doğudaki sorunların temelden çözülmesi için en önde gelen unsurun öncelikle “terör” meselesinin kökten çözülmesi gerektiğini belirten GÜRGÜR, bu konuda Başbakan Erdoğan’ın “ örgüt mensuplarının silahlarını ülke içerisinde bırakıp gitmeleri gerekir” yönündeki ifadelerinin doğru olduğunu ifade etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Bursa Mitinginde söylenen sloganlara karşı verdiği cevap konusunda da düşünceleri sorulan GÜRGÜR, toplumun hassas noktalarında her kesimin ve yetkilinin sorumlu davranması gerektiğini ifade ederek, Sayın BAHÇELİ’nin başından beri Ülkücü Gençlerin sokak hareketlerinden uzak tutulması konusundaki tavrını ve iradesini belirterek, “bu konunun ona göre değerlendirilmesi daha doğru olur kanaatindeyim” dedi. Nuri Gürgür, bu konuda son zamanlarda ne yazık ki çok sayıda olumsuz gelişmelerin yaşandığına işaret ederek, “Bakınız! Başkent Ankara’da ODTÜ’de TÜRK BAYRAĞININ açılmasına engel olunuyor, bir başka Üniversite Hacettepe’de ise Çanakkale Şehitleri ile ilgili bir resim sergisi etkinliği basılarak olay çıkarılıyor. Bütün bunlara baktığımızda bu olayların arkasında kimlerin olduğunu iyi etüt etmek gerektiğini düşünüyorum.” Dedi.

“Türkiye’deki temel sıkıntının terör örgütünün silahlı baskı ve tehdidiyle bölgenin terör alanı haline getirilmesidir” diyen Gürgür, “PKK’nın silahlı gücünün tamamen ortadan kaldırılamasa bile, minimize edilmesi durumunda bölge insanıyla hiçbir sorun yaşanmayacağını, bin yıllık beraberliğin kültürel ve toplumsal zemininin, ortak paydalarımızın bizi ayrıştırılmaz hale getirdiğini” belirtti. “Etnik fitnenin kendi kültür, medeniyet ve tarihimize aykırı bir saldırı olduğunu belirten GÜRGÜR, sözlerine devamla, “örgütün konuyu TBMM’ne taşımak suretiyle kendisine meşruiyet sağlamayı amaçladığını ve bu tuzağa kesinlikle düşülmemesi gerektiğini” ifade etti. Konunun Meclis yoluyla veya Türkiye’yi bağlayıcı mekanizmalarla müzakere edilmesinin, terör örgütüne uluslar arası bazı haklar getirebileceğini, en azından terör örgütünün bazı tanımlamaların dışında kalabileceği” endişelerini dile getiren Nuri GÜRGÜR, PKK’nın ve Öcalan’ın çözüm için muhatap alınmalarının terör örgütüne destek vermeyen Kürt kökenli yurttaşlarımıza haksızlık olduğunu belirtti. Gürgür, “BDP’nin bütün bölgedeki oy oranının en fazla %30’lar civarında olduğunu, bölge dışındaki Kürt kökenli vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunun da BDP’ye pek itibar etmediklerini” ifade ederek, “PKK’nın bu süreçte muhatap olarak alınmasının bu açıdan da büyük bir çoğunluğa yapılan bir haksızlık olarak görüyorum ve bu suretle de büyük orandaki Kürt kökenli vatandaşlarımızın itelendiğini hissediyorum” dedi.

Diğer Köşe Yazıları

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi