Basın Açıklaması "Prof.Dr.Mehmet ÖZ"Türk Dünyası’nın güzide bir parçasını oluşturan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin maruz kaldığı işgalin üzerinden neredeyse yirmi yıl geçti. Bu zaman zarfında, Ermenistan ordusu ve milis güçleri işgal altındaki topraklarda insanlığa karşı sayısız yüz kızartıcı suç işlediler. Uluslararası hukuk ve evrensel adalet ilkeleri; işgalin derhal sonlandırılmasını, Karabağ dâhil olmak üzere işgal altındaki Azerbaycan topraklarında gerçekleştirilen etnik temizlik harekâtından sorumlu kişilerin yargılanmasını ve Azerbaycan’ın uğradığı maddi-manevi zararların tazminini gerektirmektedir. Ancak, Ermenistan’ın küstahça tutumu ve uluslararası toplumun kayıtsızlığı soruna diplomatik yollardan çözüm bulunması için atılan adımları sonuçsuz bırakmaktadır. Adil ve hakkaniyetli, bir çözüm umudunun yitirilişi, Kafkasya’dan başlayarak tüm civar bölgelere yayılırken büyük güçler satrancının eski/yeni oyuncularını da içine çekebilecek bir çatışma dinamiğini tetikleyebilir.

Bu yüzden ilgili tüm taraflar, meselenin ciddiyetinin gerektirdiği sorumluluk duygusuyla yaklaşımlarını bir kez daha gözden geçirmelidirler. Uluslararası alanda ABD’den, Chicago’daki son NATO Zirvesi’nde imzalanan belgelerdeki taahhütlere sadık kalmasını ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü destekleyen somut adımlar atmasını bekliyoruz. Rusya ve Çin’den de Suriye politikalarını meşrulaştırmak için dünyaya ilan ettikleri ilkelere, Azerbaycan örneğinde de sahip çıkmalarını talep ediyoruz. Bu iki ülke, her gün yenilerine şahit olduğumuz içler acısı katliamlara rağmen, yönetime isyan eden grupların askeri müdahale yoluyla desteklenmesine itiraz ediyorlar. Öyleyse, 1990’ların başında Azeri vatandaşı Karabağ Ermenilerinin isyanını bahane eden Ermenistan devletinin gerçekleştirdiği işgali hangi gerekçeyle meşru görebilirler? İşgale göz yummaları ilan ettikleri ilkelere ters düşen bir çifte standart oluşturmaz mı? Unutulmamalıdır ki; dünya sisteminin yeni/yeniden yükselen bu aktörleri, en önemli ahlâkî sınavlarını işgal altındaki Azerbaycan toprakları hakkında takınacakları diplomatik tavırla verecekler.

Türkiye’mizin yakın zamanda patlak vermesi muhtemel yeni kriz ve gelişmeler karşısında tarihi misyonuna yakışır bir kararlılıkla Azerbaycan Türklüğünün yanında durması gerekmektedir. Yanlış atılacak en küçük adımın telafisi imkânsız zararlar doğurabileceği günlerden geçiyoruz. Dış politikamızın oluşumunda pay sahibi her kişi ve kurum, ülkemizin eş zamanlı çok sayıda krize angaje olmak durumunda kalabileceği bir konjonktürün kapımıza dayandığı gerçeğini hatırda tutmalıdır.

Türk Ocağı olarak biz de üzerimize düşen tarihî sorumluluğun idrakindeyiz. Azerbaycan Türklüğü, geçmişte olduğu gibi bugün de haklı davasını savunurken bizi yanı başında bulacaktır. Bu süreç boyunca, TURDAM ( Türk Ocakları Genel Merkezi Stratejik Araştırma ve Dış Temsilcilikler Merkezi) bünyesinde oluşturduğumuz çalışma grubuyla gelişmeleri yakından izleyecek, politika önerilerimizi ve değerlendirmelerimizi kamuoyu ve yetkililerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Prof.Dr.Mehmet ÖZ
Genel Başkan

Diğer Köşe Yazıları

Perşembe Sohbetleri

Konu: Salgın Tehlikesi Nedeniyle Sohbetlerimiz Ertelenmiştir
Konuşmacı: Bilahare duyurulacaktır
Tarih: 16 Mart 2020
Saat: 20:00
Yer: Sivrioğlu Konağı / Odunpazarı

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi