Nuri GÜRGÜR, 25 Ekim 2010

 

Türk Yurdu’nun Milliyetçilik Özel Sayısında (1999) yayınlanan yazısının başlığı “Türk Milliyetçiliğinin En Mühim İhtiyacı: Öz eleştiri” idi. Bugün de önemini aynen koruyan ve camiamıza anlamlı bir mesaj olan bu yazısında Hocaoğlu kritik noktalara değiniyor ve şöyle diyordu:

“Şimdi asıl sualler kümesine geçebiliriz. Dünya’da ve Türkiye’de çok mühim hadiseler oluyor. Bir bakıma tarih hepimizin gözleri önünde yeniden yazılıyor. Böylesine mühim hadiselerin cereyan ettiği bir çağda Türk Milliyetçileri acaba ne yapıyor? Neden bizim üstümüzde bir ölü toprağı var?

Yok mu diyoruz?

……Bütün Türk milliyetçileri camiasına açıkça seslenerek “hodri meydan” diyorum. “Var mısınız böylesine yürek yırtan bir cesareti göstermeye”.

Milliyetçi camia çok değerli bir fikrî temsilcisini, mefkûre insanını kaybetti. Ben vakur duruşuyla, renkli mizacıyla, millî ve insanî vasıflarıyla, tefekkür derinliğiyle tanıdığım, sevip beğendiğim, Türk Yurdu’ndaki yazılarından, toplantılarındaki konuşmalarından çok yararlandığımız aziz dostum Durmuş Hocaoğlu’nu çok arayacağım.

Eşine, çocuklarına, yakınlarına ve camiamıza başsağlığı diliyorum.O’nu rahmetle, saygıyla anıyorum, mekânı Cennet olsun.

Diğer Köşe Yazıları

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi