KTMM’nin Yeni Başkanı Refat Çubar Merasimle Görevi Devir Aldı

KTMM’nin Yeni Başkanı Refat Çubar Merasimle Görevi Devir Aldı

 

BAHÇESARAY (QHA) - 26-27 Ekim tarihlerinde yapılan 6. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayında seçilen Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve Meclis Üyeleri Kırım Hanlığının Payitahtı Bahçesaray’daki Hansaray’da 1 Kasım 2013 tarihinde yapılan törenle göreve başladı.

Tören, Saray Camisinde kılınan Cuma namazıyla başladı. Namazın ardından Kırım Hanlarının yattığı mezarlığa geçilerek devlet büyükleri için dua okundu.

Törene Kırım Tatar Milli Kurultayı Denetim Komisyonu, bölge ve yerel Meclis üyeleri, Kırım Tatar Milli hareket emektarları, yerel yöneticiler, Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarının mensupları katıldı. Meclis başkanlığı için yarışan Remzi İlyasov, annesinin hastalığı nedeniyle törende yer alamadı.

Törenin sunuculuğunu yapan Şevket Memetov, Hansaray’daki törenin önemine değinerek, neredeyse 100 yıl önce 1917 yılında Noman Çelebicihan, Cafer Seydehmet Kırımer ve Hasan Sabri Ayvazov gibi liderlerin burada milli bayrağı diktiğini, 1930’lu yıllarda ise Bolşeviklerin tüm Kırım Tatar siyasetçilerini yok ettiğini hatırlattı.

Devamı: http:kirimdernegi.org.tr/sdetay.asp?did=342%2C0%2Ca#.UnPxdT1lww8.facebook

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi