Maltepe Şubesi 2011 – 2012 Faaliyet Dönemi Raporu

2011 – 2012 Faaliyet Dönemi Raporu
Konferanslarımız;

14 Ekim 2011: “Yeni Dünya Düzeni”, Dr. Fahri ATASOY 26 Kasım 2011: “Birliğimizin Yapı Taşı Türkçe”, Atilla YAYIM 13 Ocak 2012: “Türk Birliğine Doğru Yapılanlar, Yapılması Gerekenler”, Prof. Dr. Abdülhaluk Mehmet ÇAY (Dış Türklerden Sorumlu Devlet Eski Bakanı, Beykent Üni. Öğretim Üyesi) 18 Şubat 2012: “Geçmişten Günümüze Türkiye-Türkistan İlişkileri”, Abdülhamit AVŞAR (Yapımcı-Doğu Türkistan Vakfı Bşk.Yrd.) 21 Nisan 2012: Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle; Peygamberimiz (S.A.V.)’in Çağımıza Mesajı, Prof. Dr. Ramazan BİÇER (Sakarya Üni. Öğretim Üyesi) 25 Mayıs 2012: “Hun Türkleri'nin Avrupa'daki Etkileri”, Yrd. Doç. Dr. Ali AHMETBEYOĞLU (İstanbul Üni. Öğretim Üyesi)

Aylık olarak;

Yönetim, Denetim Kurulları İstişare Kahvaltıları gerçekleştirilmiştir.

Haftalık olarak;

Her Perşembe Kur’an Sohbetlerimiz yapılmıştır. Gençlik Kolları Ortaöğretim Temel Eğitim Seminerleri: Lise teşkilatlarına yönelik, okulların açık olduğu her hafta, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma, 3 gün 6 seans olarak Gençlik Kolları Eğitim Masamızın organize ettiği seminerlerdir. Üniversiteli gençlerimizin verdiği seminerlere 14 liseden 300’ü aşkın gencimiz katılmaktadır. Gençlik Kolları Üniversiteliler Lider Kadro Seminerleri: Her Cuma ortak okumalar şeklinde veya uzman seminerciler ve konularına hazırlanan gençlerce verilen seminerlerle üniversiteliler ve görevli gençlere yönelik düzenlenmektedir.

-30 Eylül 2011: Milli Devletin Kuruluşu ve Türk Ocakları (Ahmet Selçuk CAN – Türk Ocakları Gençlik Kolları Marmara Bölge Başkanı)
-07 Ekim 2011: Terör ve PKK (Ali İNAL)
-16 Mart 2012: Çanakkale Şehitleri'ni Anma: 1. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi
(Yrd. Doç. Dr. Bülent BAKAR - Marmara Üni. Öğretim Üyesi)
-23 Mart 2012: Osmanlı'da Türkçülüğün Gelişimi ve Türk Ocakları (Mehmet UZUN)
-30 Mart 2012: Türkiye'de Yeni Anayasa Tartışmaları (Prof. Dr. Mustafa ERKAL - İstanbul Üni. Öğretim Üyesi)
-06 Nisan 2012: Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ’i Anma: Türkiye'de Ülkücü Hareketin Doğuşu ve Gelişimi (Yılma Durak)
-13 Nisan 2012: Türkiye'nin Terörle İmtihanı (Ali İNAL)
-27 Nisan 2012: Prof. Dr. Erol Güngör anısına; Türk Kültürü ve Milliyetçilik (Alperen BİÇER - Edirne Türk Ocağı Gençlik Kol. Bşk.-Yük. Lisans)
-03 Mayıs 2012: TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ ETKİNLİĞİ - Konuşmalar (Ahmet Selçuk CAN), Türkülerimiz-Marşlarımız
-11 Mayıs 2012: Ortadoğu ve Türkiye (Dr. Abdullah MANAZ)
-18 Mayıs 2012: Türkçemiz (Mehmet Türker TAKCI - Gebze Türk Ocağı Gençlik Kol. Bşk.-Yük.Lisans)
-15 Haziran 2012: Dündar TAŞER’i Anma: Dündar Taşer'in Büyük Türkiyesi (Mehmet Türker TAKCI - Gebze Türk Ocağı Gençlik Kolları Bşk.-Yük.Lisans)

Ağustos 2011: Ramazan Ayı Etkinlikleri; ay boyunca her Cuma ocakta iftar sofrasında Gençlik Kolları Yönetim kurulumuz, üniversite ve lise başkanlarımız ile buluşuldu. 18 Ağustos 2011: GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ: Gençlik Kolları Marmara Bölge Başkanlığınca düzenlenen 1500 kişilik iftarın ev sahipliği ve organizesi yapıldı. Bayramlaşmalarda buluşuldu. 23 Eylül 2011: Gençlik Kolları Sezon Açılışımız yapıldı. 22 Ekim 2011: Büyükçekmece’de Bölge Toplantısına katıldık. 29 Ekim 2011: Gençlik Kolları: Bağdat Caddesi Cumhuriyet Bayramı Fener Alayı Yürüyüşüne 150 kişilik katılım gerçekleştirildi. 17 Kasım 2011: Gençlik Kolları Geleneksel Futbol Turnuvamız başladı. Türk Ocakları'nda gençlerin her türlü sosyal ihtiyacına da cevap verecek şekilde çalışılması gerektiğine ve bu manada ocağın bizler için bir buluşma yeri, muhabbet ve sevgi ortamı ifade ettiğine inanarak 5 yıldır düzenlediğimiz turnuvamızın finali ve ödül töreni 02 Ocak 2012’de yapılmıştır. Gençlik Kolları Kültür-Spor Faaliyetleri kapsamında ÜCRETSİZ DÖVÜŞ SPORLARI KURSU (Kickboks-Boks-Kungfu-Muay Thai-Judo-Aikido-Karate-Wushu) düzenledi. 23 Aralık 2011: Gebze Türk Ocağı Gençlik Kolları'nın düzenlediği 21. Yüzyılda Türk Dünyası konulu Prof. Dr. Abdülhaluk ÇAY'ın verdiği konferansa katıldık. 24 Aralık 2011: 4. Olağan Kongremiz yapıldı. 02 Ocak 2012: İstanbul Aydın Üniversitesi Tarih ve Medeniyet Kulübümüz Konferans düzenledi. “Kurtuluş’tan Kuruluş’a” – Timsal KARABEKİR (Kazım Karabekir Paşa’nın Kızı) 19 Ocak 2012: Gençlik Kolları Ortaöğretim Masamızın Harbiye Askeri Müzesi ve Mehteran Konseri Gezisi yapıldı. 26 Şubat 2012: Taksim’deki Hocalı’yı Anma Mitingine Gebze, İzmit, Sakarya Türk Ocakları Gençlik Kolları ile birlikte katıldık. 11 Mart 2012: BİRLİK VE BERABERLİK ŞÖLENİMİZ; Maltepe Türk Ocağı tarafından Türk Ocağı’nın 100. Yılı dolayısıyla ve "Gönüller Burada Birleşiyor" sloganıyla organize ettiğimiz şölenimiz bölgedeki Türk Milliyetçilerini bir çatı altında tek yürek, tek yumruk olarak birleştirdi. Ocakta gerçekleştirilen etkinliklerin Basın-Propaganda Birimimizin hazırladığı video gösteriminde seyredilmesinin ardından Maltepe Türk Ocağı Gençlik Kolları Başkanımız Bahadır ÖZCAN açış konuşmasını gerçekleştirdi. Özcan konuşmasını kısa keserek eski Bölge Başkanımız sayın Ahmet Selçuk CAN’ı kürsüye davet etti ve  konuşma yapmasını rica etti. Bölge Başkanımızın slogan ve alkışlarla sık sık kesilen coşkulu konuşmasının ardından Maltepe Türk Ocağı Başkanı sayın Halit CAN da bir konuşma yaptı. Konuşmalardan sonra Maltepe Türk Ocağı Gençlik Kolları mensubu Burak KOCAMAN kardeşimizin sazıyla öncülük ettiği Dava Şarkıları ve Türkülerimiz yüzlerce gencimizin oluşturduğu ülkücü hareketin en büyük korosu tarafından hep bir ağızdan seslendirildi. Her yıl farklı bir yörenin folklörünün sergilendiği gecemiz, Elazığ Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti. Sonrasında Ozan ÜNSAL şarkılarını söyledi ve büyük beğeni topladı. Şölenimiz Türk Sanat Müziği Konseri ile sona erdi.

Eski Marmara Bölge Başkanımız sayın Ahmet Selçuk CAN, Maltepe Türk Ocağı Başkanı Halit CAN, Lüleburgaz Türk Ocağı Başkanı Engin AĞDAŞ, Gebze Türk Ocağı Başkan Yardımcısı Sahip AYHAN, Yalova Türk Ocağı Hanımlar Kurulu Başkanı Nesrin VURGUN, Uzunköprü, Lüleburgaz, Maltepe, Gebze, İzmit, Sakarya Türk Ocakları Gençlik Kolları Başkanları Murat SELVİ, Utku ÖDEN, Bahadır ÖZCAN, Mehmet Türker TAKCI, Oğuz Han TECEL, İlker DOSUN, Çorlu, Bakırköy, Kadıköy, İstanbul Türk Ocakları eski gençlik kolları başkanları, Kabil CEBECİ, Emre GÜREL, Alparslan KALLİMCİ, Mehmet Çağrı MERT, sayın İbrahim METİN, Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Bşk. Bülent İNCE, üniversite hocalarımız, lise müdürlerimiz, çeşitli üniversitelerimizin öğrenci kulüpleri başkan ve yönetimleri, 15 üniversite ve 20 lise teşkilatımızdan gençlerimiz şölenimize katıldılar. Aylık olarak düzenlediğimiz ve üniversite başkanlarımızın katıldığı İstanbul Üniversite Teşkilatları Arası Birlik Toplantılarımız,

04 Mart 2012’de Maltepe Türk Ocağı’nda
25 Mart 2012’de Bahçeşehir Üniversitesi’nde
22 Nisan 2012’de Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde
19 Mayıs 2012’de Maltepe Dragos Marina’da düzenlendi.

20 Mart 2012: Beykent Üniversitesi Sosyoloji Kulübümüz Konferans düzenledi. “Kurtuluş’tan Kuruluş’a” – Timsal KARABEKİR (Kazım Karabekir Paşa’nın Kızı) 22 Mart 2012: İstanbul Aydın Üniversitesi Tarih ve Medeniyet Kulübümüz Nevruz Bayramı Etkinlikleri gerçekleştirdi. Konuşmacılar: Yrd. Doç. Dr. Hayati YAVUZER (İst. Aydın Üni. Öğretim Üyesi), Yrd. Doç. Dr. Gülzade TANRIDALI (Mimar Sinan Üni.), Mirlanbek NURMATOV (Kırgızistan Dos. Ve Kül. Der. Bşk.), İbrahim KALKAN (Kazak Türkleri Vkf.), Konser ve Folklör Gösterileri: Kazak ve Kırgız Sanatçılardan Konserler, Doğu Türkistan Dans Grubu, MEHTER Gösterisi, Keçe Çadırda Sergi ve Nevruz Yemeği. 29 Mart 2012: İstanbul Aydın Üniversitesi Tarih ve Medeniyet Kulübümüz Konferans düzenledi. “Hocalı Katliamı” – Prof. Dr. Kamil Veli NERİMANOĞLU (Ortadoğu ve Kafkasya Arş. ve Uyg. Mrk. Bşk.), Şemsettin GÜRTEKİN (Yalova ASEF Bşk.) 04 Nisan 2012: Maltepe Üniversitesi Avrasya Kulübümüz Başbuğ’u Anma Programı ve Mevlit gerçekleştirdi. 23 Nisan 2012: Gençlik Kolları Ortaöğretim Masası Heybeliada Gezisi gerçekleştirildi. 03 Mayıs 2012: Maltepe Üniversitesi Avrasya Kulübümüz Türkçülük Günü Etkinliği düzenledi. Mehteranla Yürüyüş ve Konser yapıldı. 04 Mayıs 2012: İstanbul Üniversitesi teşkilatımız Marmara Bölge eski Başkanımız sayın Ahmet Selçuk CAN’ı ağırladı ve konferans düzenledi. 19 Mayıs 2012: Gençlik Kolları Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı: Maltepe Türk Ocağı Gençlik Kolları'nın ev sahipliğinde ve İstanbul Üniversiteleri Arası Birlik Toplantıları girişimiyle Dragos Marinada düzenlenen yemekli toplantıda, Maltepe, Sakarya, İzmit, Gebze Türk Ocakları Gençlik Kollarımız, yönetim kurulları, üniversite ve lise teşkilat başkanlarımızdan oluşan 80 kişilik heyet ile yıllık faaliyetlerimizin değerlendirilmesi yapılarak, önümüzdeki yıl için hedeflenenler görüşüldü. Yemekten sonra Marmara Bölge eski Başkanımız sayın Ahmet Selçuk CAN bir konuşma yaptılar. 22 Mayıs 2012: İstanbul Aydın Üniversitesi Tarih ve Medeniyet Kulübümüz Panel düzenledi. “Anayasa Yapım Sürecinde Görüşlerimiz”, Konuşmacılar: Prof. Dr. Yadigar İZMİRLİ (İstanbul Aydın Üni. Rektörü), Prof. Dr. Hasan TUNÇ (Gazi Üniversitesi Hukuk Fak. Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Necmi YÜZBAŞIOĞLU (Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fak. Dekanı), Muzaffer BACA (İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi) 25 Mayıs 2012: Yıldız Teknik Üniversitesi Münazara Kulübümüzün düzenlediği Konferansa katıldık. Konuşmacılar: Prof. Dr. Özcan YENİÇERİ, Yılma DURAK. 04 Haziran 2012: Gençlik Kolları Ortaöğretim Masası Bilgi Yarışması yapıldı.
Türk Tarihi-İslamiyet-Türk Kültürü-Millet ve Milliyetçilik-Türk Milliyetçiliği İdeolojisi-Doktrin Dokuz Işık-Antitezlerimiz konulu, sene boyunca verilen seminer konularını ihtiva eden yarışmada lise teşkilatlarımıza mensup gençlerimiz gruplar halinde yarıştılar. Katılan bütün teşkilatlara teşekkür belgeleri ve kazanan teşkilata da birincilik ödülü Marmara Bölgesi eski Başkanımız sayın Ahmet Selçuk CAN ve Gençlik Kolları Başkanımız sayın Bahadır ÖZCAN tarafından verildi. Gençlik Kolları Ortaöğretim Masası tarafından okulların 1. ve 2. Dönem sonu karne izleme ve kutlama etkinlikleri düzenlendi. Gençlik Kolları Ortaöğretim Masası tarafından YGS ve LYS (Üniversite Sınavları) sonrası sınava giren mensuplarımıza yönelik ikramlı Buluşma yapıldı. 24 Haziran 2012: Geleneksel 4. İstanbul Boğazı Yat Gezimiz 600 kişilik vapurla ve ailece katılımla yapıldı. www.maltepeturkocagi.org.tr adresindeki web sayfamız, ocağımızın resmi facebook ve twitter adresleri ve 5000 kayıtlı üyeli e-posta grubumuz güncellenerek hizmete devam etmektedir. Bütün faaliyetlerimizin duyuru ve tanıtım materyallerinin, video, afiş ve pankartlarımızın tasarımını yapan Gençlik Kollarımız bünyesinde Basın ve Propaganda Birimimiz kurulmuştur.

Bu yazi 8 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi