Maltepe Şubesi Basın Açıklaması

RUSYA KIRIM’DAN ELİNİ ÇEK!

Moskof yayılmacılığının son adımı yüzlerce yıllık Türk ve Müslüman toprağı olan Kırım’da atılmaktadır. Çeçen ve Tatar halklarının bağımsızlık kararlarını tanımayıp, Çeçenistan’da kan döken Rusya, halk iradesi kavramını istismar ederek 16 Mart Pazar günü gerçekleşen referandum sonucu Kırım’ı ilhak etmeye çalışmaktadır. Bu çifte standart Rus emperyalizminin gerçek yüzüdür.

Tarih boyunca Türk ve Müslüman toprakları aleyhine genişleyen Rus emperyalizmi 1783’te Kırım’ı işgal etmiştir. Kırım Osmanlı’nın kaybettiği ilk İslam toprağıdır. İşgalden sonraki yüzyıl içerisinde iki milyon Tatar Türk’ü yoksulluk, baskı ve katliamlar sonucu vatanlarından göç etmek zorunda kalmıştır. 1944’te Stalin’in emriyle bir gecede bütün Kırım Tatar halkı sürgün edilmiş, birçoğu bu sürgün esnasında hayatlarını kaybetmiştir. Kırım Türk’ü soykırıma uğramış, vatanları zorla Ruslaştırılmıştır.

Sovyetlerin yıkılmasıyla vatanlarına dönmeye başlayan Kırım Tatar Türkleri bugün 300bin kadar nüfuslarıyla azınlık durumundadır ve Rus işgalinin gölgesinde var olma mücadelesi vermektedir.

Kırım Türklerinin tarihi vatanlarında uğradıkları baskı ve soykırımın tekrarlanmasına izin vermemek için;

Uluslararası hukuku çiğneyerek Kırım’ı işgal eden Rusya’yı kınıyoruz.

Kırım’ı Ukrayna’dan ayıran 16 Mart 2014 tarihli referandum hukuksuzdur.

Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatar Türklerinin özgür iradesi olmadan Kırım’ın geleceğini belirleme girişimlerini reddediyoruz.

Türkiye Kırım Tatar Türklerini yalnız bırakmamalıdır. Kırım Tatar Milli Meclisi’nin varlığını güçlendirerek sürdürmesi doğrultusunda arkasında olunmalıdır ve kararları desteklenmelidir.

Türkiye ortaya çıkabilecek her türlü siyasi durumda Kırım Türklerinin mevcut haklarının korunması ve sağlamlaştırılması için gereken adımları atmalıdır.

Yaşasın Hür Kırım Tatar Halkı!

Rusya Kırım’dan Defol!

Bu yazi 6 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi