Nazili Türk Ocağı’nda Atsız Konuşuldu

Nazili Türk Ocağı’nda Atsız Konuşuldu

ATSIZ’IN FİKİRLERİ YAŞIYOR

Nazilli Türk Ocağı’nın Cuma sohbetlerinde “Nihal Atsız ve Türk Milliyetçiliği” konuşuldu. Konuşmacı Nazilli Fen Lisesi Tarih öğretmeni İbrahim Uğur Gül idi. Sohbetin açış konuşmasını yapan Türk Ocağı başkanı Ahmet Çekim katılanlara teşekkür etti. Konuşmacı Uğur Gül, Türk Tarihi’ni ve kahramanlarını geniş biçimde değerlendirdikten sonra özetle şunları söyledi. “Türk binlerce yıllık bir gerçektir. Bu gerçeğin zaman zaman ikinci plana itilir gibi olması geçici bir durumdur. Türk, devletine itaat edenlere merhametlidir, hoş görülüdür. Türk, bütün bu gerçeklerin bu ortasında, geleceği açık parlak olduğundan, durmaksızın üzerine saldırılır. Ama bu saldırılar boşunadır ve Türk’ün geleceği aydınlıktır. Devamla Nihal Atsız konusunda da; büyük Türkçü Nihal Atsız’ın 3 Mayıs 1944 yılındaki tutuklanmasına yol açan olaylara kadar bir değerlendirme yapmış, o yıllar Kafkasya Türklüğüyle Türkistan Türklüğü için çilelerle dolu esaret yıllarıdır. Bu dönemde Türkiye’de komünist faaliyetlerden rahatsız olan Nihal Atsız, Orhun Dergisinin Mart 1944’te yayınlanan 15. sayısında ve Nisan 1944’te yayınlanan 16. sayısında devrin başbakanı Şükrü Saraçoğlu’na iki açık mektup yayınladı. Özellikle ikinci mektup Türkçüleri komünizm aleyhtarı gösterilere sevketti Bu olaylar sebep gösterilerek, 7 Nisan 1944 tarihinde Atsız’ın Boğaziçi Lisesi’ndeki Edebiyat öğretmenliğine son verildi. Orhun Dergisi de Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldı.

Uğur Gül konuşmasının devamında İ Atsız’ın O günkü yöneticilerin, her milletin milliyetçiliğinin farklı olduğunu düşünemeyecek kadar meselelerin yabancısı olduklarını, yüksek sesle dile getirdiğini belirterek konuşmasını sürdürdü. Sohbeti dinleyenlerin katılımıyla Türk Milliyetçiliği ve Atsız konusu değerlendirildi.
Katılımcıların sorularının değerlendirilmesinden sonra sohbet sona erdi.

Bu yazi 5 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi