Nazilli Türk Ocağı Cuma Sohbetinde Mezheplerin Doğuşu Konuşuldu

Nazilli Türk Ocağı  Cuma Sohbetinde Mezheplerin Doğuşu Konuşuldu

Nazilli Türk Ocağı  Cuma sohbetlerine devam ediyor. Bu haftaki Cuma sohbetinde “İtikadi  ve ameli mezheplerin doğuşu “ konuşuldu. Daha önceki ayda birincisi yapılan sohbete üyeler ve gençler katıldı. İlahiyatçı-vaiz Kasım Karaman hoca sohbetine başlamadan önce Türk Ocağı başkanı Ahmet Çekim “dernek faaliyetleri hakkında katılanlara kısa bilgiler verdikten sonra sohbete başlayan Kasım Hoca bir önceki sohbeti kısaca özetledi.

Konuşmasında kısaca “Peygamberimizin (S.A.V) vefatından halife sonra halifelik konusu gündeme geldi. Hz. Ömer ve arkadaşlarının önerisi üzerine Hz. Ebubekir halife seçilmiştir. Hz. Ebubekir Kureyş kabilesine mensuptu. İki yıl halifelik yaptı. Hz. Ömer  on yıl, Hz. Osman on iki yıl ve Hz. Ali ise beş yıl halifelik yaptı”.Bu özet ifadenin içini açarak konuşmasını sürdürdü.Musa el eşari, Mervan bin hakem, Muaviye, Abdullah ibni sebe, Nübüvvet, Haricilik, Kisra, Cemel vakası, Sıffın savaşı, Gırnata , Endülüs, Yezid, Hz. Hasan, Hüseyin, Kufe, vs isimlerinin geçtiği cümlelerle sohbetin ikinci kısmını tamamladı. Katılanların konuyla ilgili sorularını tek tek cevaplayan Kasım Hoca, katılanlara tekrar buluşmak dileğiyle teşekkür etti.

NAZİLLİ TÜRK OCAĞI

Bu yazi 32 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Salgın Tehlikesi Nedeniyle Sohbetlerimiz Ertelenmiştir
Konuşmacı: Bilahare duyurulacaktır
Tarih: 16 Mart 2020
Saat: 20:00
Yer: Sivrioğlu Konağı / Odunpazarı

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi