Nazilli Türk Ocağı: Hacı Süleyman Efendi “Türk Kültürüne Hizmet” Ödülü Sahibini Buldu

Nazilli Türk Ocağı: Hacı Süleyman Efendi “Türk Kültürüne Hizmet” Ödülü Sahibini Buldu

 

 

25 Ocak 2014 Cumartesi günü Kahve Durağı isimli Kafe’de Nazilli Türk Ocağının düzenlemiş olduğu kahvaltılı basın toplantısında “Hacı Süleyman Efendi Türk Kültürüne Hizmet Ödülü” nün 2013 yılındaki sahibinin, Kırım-Tatar Türklerinin yaşayan Efsane lideri sayın  Mustafa Cemil Kırımoğlu olduğu açıklandı. Toplantıya yönetim Kurulu üyeleri ve gazeteciler katıldı. Nazilli Türk Ocağı Başkanı Ahmet Çekim aşağıdaki açıklamayı okudu.

“Nazilli Türk Ocağının 2009 yılından beri geleneksel hale getirdiği Türk Kültürüne hizmet edenlere verilen Hacı Süleyman Efendi Ödülünün 5.si bütün ömrünü Sovyetlerin zalim lideri Stalin tarafından, vatanlarından hayvan vagonlarında sürgüne gönderilen Kırım Türklüğünün İstiklali ve haklarına kavuşması mücadelesine adayan büyük dava adamı Mustafa Cemil Kırımoğlu’na verilmesi kararlaştırılmıştır.  Mustafa Cemil Kırımoğlu Kırım-Tatar Türklerinin İstiklal Mücadelesini yaparken bu mücadelenin hürriyet mücadelesi olduğu ikinci plana atılmış, batı dünyası, kendisine ve Kırım Türklerine yapılan insan hakları ihlallerini öne çıkarmıştır. Çünkü İnsan hakları, demokrasi, ifade, vicdan, fikir özgürlüğü gibi kavramlar Batılı ülkeler için sömürecekleri, soyacakları ülkelerde soygun ve sömürüyü gerçekleştirmekte kullanılan kavramlar olmaktan başka bir mânâ ifade etmezler.
Tarihte Türkler kritik maddeleri kontrol ettikleri sürece dünyaya hâkim olmuş, imparatorluklar kurmuşlardır. Günümüzde de bu kritik maddelerin önemli bir bölümü Türk Coğrafyasında bulunmaktadır. Allah’ın bize bahşettiği bu kaynakların Türkler tarafından, Türkler için ve Türklere göre kullanılması tarihte hak ettiğimiz yere yeniden gelmemizin, refaha kavuşmamızın anahtarıdır. Bunun içindir ki emperyalist devletler Türkiye ile Türk Dünyası arasına sürekli problemli durumlar ortaya koymuşlardır. Bunun için Mustafa Cemil Kırımoğlu Türk Dünyasında hürriyet ve hakların sembolüdür.

MUSTAFA CEMİL KIRIMOĞLU KİMDİR ?Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu (1943 -  .... )
13 Kasım 1943 yılında Bozköy'de doğdu. Babası Abdülcemil ve annesi Mahfure, Stalin döneminde Sudak'ın Ayserez köyünden "Kulak", yani zengin aile çocukları oldukları gerekçesiyle Urallar'a sürüldü. II.Dünya Savaşı esnasında gizlice Kırım'a dönen aile Kırım'ın çöl bölgesindeki (Kırım'ın kuzeyde kalan ovalık bölüme verilen ad) Bozköy'e yerleşti. Ağabeyleri Hanefi ve Hasan, ablaları Şevkiye ve Vasfiye ile birlikte henüz altı aylık bir bebekken 18 Mayıs 1944'de, bütün Kırım Tatarları gibi Kırım'dan sürgün edildi. 1955 yılında Taşkent yakınlarında bir kasabaya yerleştiler. 1959 yılında Rus dilinde orta öğretimini tamamladı ve Taşkent üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümüne girmek için müracaat etti. Ancak "Kırım Tatarlarını, yani Sovyetlere sadık olmayan bir milletin mensuplarını bu fakülteye almıyoruz" diyerek reddedilmesi üzerine bir fabrikaya işçi olarak girdi. . Enstitüden atıldıktan sonra askere çağırıldı. "Benim milletimi yok sayan, tanımayan bir devlete askerlik yapmam" diyerek Kızıl Ordu'da askerlik yapmayı reddedince tutuklandı ve 1,5 yıl hapse mahkum edildi. . Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu 1974 yılında üçüncü defa tutuklandı ve 1 yıl müddetle Sibirya'da ağır şartlı çalışma kampına sürgün edildi. Cezasının bitimine üç gün kala kamp arkadaşlarına ve akrabalarına yazdığı mektuplarla Sovyet Devleti'ne karşı propaganda yapmak ve iftira etmek gibi suçlamalar ile hakkında yeni bir dava açıldı. Bunun üzerine açlık grevine başladı. Açlık grevi 303 gün sürdü. Açlık grevi boyunca zorla ve darp altında beslendi. hapishanede öldüğüne dair haberler çıkınca, Türkiye'de pek çok yürüyüşler, toplantılar, protestolar ve açlık grevleri yapılmıştı. Kırımoğlu 1989 yılı Mayıs ayında Taşkent'te toplanan Kırım Tatar Millî Hareketi Teşebbüs Grupları Genel toplantısında kurulan Kırım Tatar Milli Hareketi Teşkilatı başkanlığına seçildi. Bu Teşkilatın öncülüğünde 1991 yılında, SSCB'nin Kırım Tatarlarının yaşadığı her yerinde yaptıkları seçimler sonucunda II.Kırım Tatar Millî Kurultayı 26 Haziran 1991'de Ak Mescit'de toplandı. Bu Kurultay'ın seçtiği ve Kırım Türklerini temsile yetkili en üst organ olan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanlığına seçildi. Haziran 1996'da toplanan III. Millî Kurultay'da seçilen Meclis'in başkanlığına yeniden seçilen Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır. Bahçesaray'da yaşamaktadır.” Dedi. Kırımoğlu’yla telefonda konuştuğunu söyleyen Ahmet Çekim, Mustafa Cemil Kırımoğlu’nun kendisinin yakın bir tarihte şehrimize gelerek ödülünü Türk Ocağının düzenleyeceği toplantıda alacağını belirtti.

Bu yazi 20 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi