Nazilli Türk Ocağı Mevlana Şeb-İ Aruz Törenlerindeydi

Nazilli Türk Ocağı Mevlana Şeb-İ Aruz Törenlerindeydi

Nazilli Türk Ocağı, 740. Mevlana Şeb-i Aruz Törenlerini izlemek üzere Konya’ya gitti. 13.Aralık Cuma günü Konya Mevlana Kültür Merkezindeki “Sema Gösterileri” ni dernek üyeleri büyük bir şevk ve heyecanla izledi. Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından Pençgah, Dügah ve Hüseyni makamlarındaki tasavvuf müziğinin yanı sıra Zekai Dede Efendi’den de eserler sunuldu. Daha sonra İstanbul Türk Tasavvuf Müziği topluluğu eşliğinde Türk Sanat Müziği sanatçısı Ahmet Özhan tasavvuf müziği eserlerinden Ya Hazret-i Mevlana, Feryat eden, Dinle sözümü sana direm ve Mevleviyiz biz gibi çok sevilen örnekler sundu. Ardından Konya Türk Tasavvuf Müziği topluluğu eşliğinde sema gösterileri sunuldu. Herkesin nefesini tutarak izlediği sema gösterisi yaklaşık 90 dakika sürdü.
Geceyi Konya’da geçiren Nazilli Türk Ocağı üyeleri, ertesi gün Mevlana Türbesini ve Müzesini, Karatay Müzesini ziyaret ettikten sonra, Beyşehir’deki tarihi Eşrefoğlu Camii’ni de ziyaret ederek gece Nazilli’ye döndü.

MEVLANA KİMDİR

Programa adını veren Mevlana’nın asıl adı Muhammed Celâleddin’dir. Mevlana, bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan yöresinin Belh şehrinde 1207 tarihinde doğmuştur. Mevlana ismi, Sultan Veled, Şems-i Tebrizi ve sevenlerince kullanılmış; adeta onunla özdeşleşen evrensel bir simge olmuştur. Batılılarca da Rumi olarak bilinmektedir.

XIII. yüzyılda yaşamış, ama eserleriyle çağları aşmış bir sufi olan Mevlana; "Gel ne olursan ol, gel" dizelerine yansıdığı üzere insanlar arasında herhangi bir ayrım gözetmemiştir. Merhameti, karşılıksız ve sınırsız insan sevgisinin yanı sıra sonsuz hoşgörüsüyle sadece İslam âlemini değil, tüm insanlığı kendisine hayran bırakmıştır. Hayata ve insanlara bakışıyla bir fikir adamı olarak da tüm dünyada kabul görmektedir. UNESCO, Mevlana’nın doğumunun 800. yıldönümü nedeniyle, 2007 yılını Mevlana ve Hoşgörü Yılı ilan etmiştir.

Öğrenim hayatı boyunca dönemin değişik ülke ve şehirlerinde yer alan eğitim kurumlarını hem bir öğrenci hem de bir bilim insanı olarak ziyaret etmiştir. Mevlana’nın hayatında ve felsefesinde "değişim" önemli bir yer tutmaktadır.

Mesnevi, Divan-ı Kebir, Fihi Mafih, Mektubat ve Mecalis-i Seba gibi önemli eserlerin de yazarıdır. 

Bu yazi 19 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi