Nevzat Kösoğlu ve “Şehit Enver Paşa”

ALİ BADEMCİ - Haberiniz.com

Dünkü yazımda tanıdığım ve eserleriyle iyi bildiğim ağabeyimiz Nevzat Kösoğlu’nun bir portresini çizmeye çalışmıştım. Bugünkü gazetelerde onunla yıllarca beraberliği olmuş ve onun yolunu terk ederek “görüşlerim değişti” diyenlerin kuru ve sıradan ifadelerle kaleme alınmış bir yazılarını okudum. Gerçi o ve benzer insanlar hiçbir zaman Kösoğlu’nun fikirlerinde olmadıkları halde sâdece zaman icabı öyle görünmüşlerdir. Çünkü Tanrı katına göçen ağabeyimiz son nefesine kadar tıpkı MHP  davası mahkemelerindeki gibi erkek ve dik duruşunu muhafaza ederek bir ülkücü dava adamı olarak bizlerle vedâlaşmıştır. Vedâlaşmıştır, diyorum çünkü Türk Ocakları’nın davetlisi olarak birkaç ay önce Adana’ya gelmiş  ve gerçekten “sanki vedâlaşarak” bizleri de son defa irşâd etmişlerdi. Adana’da bizlerle beraber olduğu iki gün sonunda  dönmüş olduğu Ankara’da da bir veya iki defa telefonla görüşmüştük. Zaten sonrası malum rahatsızlık yüzünden hasta haneye kaldırılmış ve orada da ruhunu teslim etmiştir. Millet ve devlet töreni ile ölümsüz kişiliğine uygun uğurlanması bizleri ziyadesiyle memnun ettiği gibi Sayın Bahçeli’nin elindeki kürekle ebedi istirahatgâhına toprak atarak helâlleşmiş olması başımızı göğe kaldırmıştır.

Nevzat Abi için yazı yazanlar çok ilgi çekicidir ki kitaplarının çoğunu sayarken onun şahsiyetini ayân-beyân aksettiren “Şehit Enver Paşa” eserine önem atfetmiyorlar ki, hiç bahsini bile etmiyorlar. Fikrini almak için bir bilene sordum ve “Acaba kasıt olmayabilir mi?” dedim ama kesinlikle kasıt olduğunu ifade etti. Bana göre de öyledir. Gerçekte rahmetli önemli ve hacimli kitabı ile ülkede öyle bir ikilem yarattı ki, âdeta, “Mustafa Kemâl’i sevmeyenler Enver Paşa’cı, Enver Paşa’yı sevmeyenler ise onun fikirleri üzerinden Mustafa Kemâl’i” vurur oldular.

Ülkücülükte Kösoğlu’nu  örnek alan biri olarak şahsen “Şehit Enver Paşa”nın hazırlanışının her safhasını biliyorum. Bu sebeple ısrarla bu eseri hazırlarken Ağabey’in  Paşa’yı yaşadığını kesinlikle ifade edebilirim. Ayrıca eserin muhtelif yerlerine lafzen veya satır aralarında onu “Ülkücü” diye nitelendirdiğini biliyorum. İyice incelenirse bu hususları  açıkça sizler de tespit edersiniz.

Devami: http:www.haberiniz.com.tr/yazilar/koseyazisi79139-Nevzat_Kosoglu_ve_Sehit_Enver_Pasa.html

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi