O GÜN,BU GÜNDÜR!!!

O GÜN,BU GÜNDÜR!!!

Yunan Kralı Konstantin kendisine Fatih'in Hakkı'ndan geldiği XI.Konstantinden sonra,XII.Konstantin ünvanını lâyık görerek "Büyük Helen İmparoturluğunu" kurmak üzere,Başkomutan sıfatıyla 12 Haziran 1921'de İzmir'e gelir ve işgalci Yunan Ordu'larına hitaben "Askerler,Vatan'ın sesi beni yeniden sizin komutanınız olmaya çağırdı. ELEN ÜLKÜSÜ için çarpışıyoruz.İleri" diye bildiri yayınlar.

Yunan Kralı XII.Konstantin 22.Temmuz 1921 Sakarya Harbi öncesi Eskişehir'e gelir ve Başkomutanlığı devralır.Yunanlılar 15 Ağustos'da Eskişehir/Sivrihisar'ı işgal eder ve Kral Ordu'larına "Ankara'ya" emrini verir.

13.Eylül 1921'de Sakarya Zafer'i bu millete nasip olmuş ve Kral 26 Eylül'de Yunanistan'a dönmek üzere Eskişehir'den ayrılmıştır.
Gücü ancak bu kadara kafi gelen Türk Ordu'su düşmanı takip edememiş,Yunan Ordu'su Eskişehir'e çekilmiş ve 13 ay Eskişehir'i işgal etmiştir.Taa'ki 2Eylül'e kadar.

Bir sene sonunda ancak kendisinde,güç ve kuvvet bulan Türk Ordusu,26 Ağustos Cuma Seher'inde (Alparslan'ın Anadolu'ya girdiği tarih ve kutlu günde!)Düşmanın üzerine yürür.30 Ağustos 1922'de Yunan Ordu'sunu imha eden Ordu'nun başkomutanı,O tarih şuuruna sahip,Sakarya Zafer'inde askeri dehasıyla ortaya çıkan Başkomutan 1 Eylül 1922'de Eşme Sırtlarında;bir sene önceki Yunan Kralı'nın sözlerine nazirede bulunarak "Ordu'lar ilk hedefiniz Akdeniz'dir ileri" beyannamesini yayınlar.

2Eylül'de Yunan komutan Trikopos ve yanındakiler esir alınmış ve Eskişehir kurtulmuş, "Büyük Helen rüyası'da" Akdeniz'in sularına gömülmüş olur.

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi