Ocakbaşı Sohbetinde bu hafta Nuri Gürgür konuk oldu

Ocakbaşı Sohbetinde bu hafta Nuri Gürgür konuk oldu

Gürgür: Etnik Fitneye ve Özerklik Taleplerine Karşı Safları Sıklaştırmalı, Bir Gönül Akıl ve Eylem Seferberliği Yapmalıyız
Türk Ocakları Genel Merkezi’nce her Cumartesi düzenlenen OcakbaşıSohbeti’nde bu hafta konuşmacımız Türk Ocakları Eski Genel Başkanı Sayın Nuri Gürgür’dü. Gürgür, yaklaşan 30 Mart Mahalli İdareler seçimleri öncesinde “Yerel yönetimler üzerinden özerlik girişimleri” isimli konuşmasıyla, büyükşehir yasası, terör sorunu, etnik fitne, PKK/KCK’nın seçimlerden bir özerklik çıkarma çabası gibi konularda görüşlerini ifade etti.
Programın açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Şahingöz gerçekleştirdi. Şahingöz, konuşmasına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladı. Ardından BDP ve HDP’nin 30 Mart seçimlerinden özerklik manası çıkarmak istediklerini belirterek kısa bir giriş yaptıktan sonra sözü konuşmacı Nuri Gürgür’e devretti.

Nuri Gürgür konuşmasına, mahalli idarelerin ülke yönetiminde ne kadar önemli olduğunu ve demokrasinin işletilmesi için temel teşkil ettiğini belirterek Osmanlı’dan günümüze mahalli idarelerin felsefesiyle ilgili bir bilgilendirme yaparak başladı. Cumhuriyet döneminde üniter yapının tartışılmadığını yerel idarelerle ilgili çeşitli düzenlemeler yapıldığını ifade eden Gürgür, 1990 yıllara kadar ne yapılan değişikliklerde ne de verilen tekliflerde üniter yapıyla çelişen bir durumun olmadığını söyledi. Daha sonraki yıllarda ise ortaya çıkmış olan PKK terörü ve Kürt meselesiyle ilgili çeşitli yaklaşımların ortaya çıktığını söyledi. Burada da eski solcu Marksistlerin yeni liberaller, siyasal İslamcıların ve mezhepçi yaklaşımda olan kesimlerin etkili olduğunu ifade etti. “Grup hakları kolektif haklar gibi konularla kimliklere dayalı yeni bir toplum yapısı oluşturmak istediler” diyerek meselenin ilk çıkış noktasını özetleyen Gürgür, buna karşı çıkanların ise “faşist, ırkçı” gibi ifadelerle itham edilerek tartışmaların dışında bırakılmaya çalışıldığını söyledi.

Daha sonra yeni büyükşehir yasasına değinen Gürgür, yasanın içerdiği konulardaki handikapları ve özerklik gibi konulara verdiği şanslara değindi. Mülki sınırların değişmesi, büyükşehir sayısının artırılması, belediye yetkileri gibi konuları değerlendiren Gürgür, bu yasanın PKK’nın özerklik adımlarına yardımcı olacağını ifade etti. Doğuda pek çok ilin tamamen PKK’nın eline geçme tehlikesi olduğunu söyledi. Büyükşehir yasasının ayrıca bir eyalet sistemine geçişin hazırlığı olduğunu da belirtti.

Demokratik özerklik diye ifade edilen ve PKK taleplerini içeren tartışmaya da değinen Nuri Gürgür bunun tamamen topraklarımızın PKK’ya teslimi olduğunu söyledi. PKK’nın bunu artık devlet verse de vermese de bunu yapmak istediğini hatta bugünlerde kendi okullarını inşa ettiğine dikkat çekti. PKK’nın kendi yasamasını, yürütmesini ve yargısını oluşturmaya çalıştığını söyleyen Gürgür aynı zamanda 4 parçalı sözde Kürdistan fikrinin de bugün BDP ve HDP tarafından gündemde olduğunu ve 30 Mart seçimlerini de demokratik özerkliğin oylanacağı bir “referandum” olarak görüldüğünü ve bu şekilde empoze edildiğini ifade etti. Doğu ve güneydoğu illerimizde sandık güvenliğinin olmadığını dürüst seçimlerin yapılamayacağını seçimlerin PKK kontrolünde olacağını söyleyen Gürgür, bölgede başka siyasi hareketlere ve partilere yaşam hakkı tanınmadığını da ekledi.

Günümüz siyasetçilerini de eleştiren Gürgür, özerklik çığlıklarının atıldığı bugünlerde siyaset dilinin çok sertleştiğini ve farklı mecralarda devam ettiğini söyledi ve PKK’nın bundan faydalandığını ifade etti. Bu durumun toplumsal bir infiale yol açabileceğini söyleyen Gürgür toplumun bu duruma tepkisinin sertleşmesi durumunda sokak olaylarının artabileceğine dikkat çekti.

Türk milliyetçilerinin bu süreçte safları sıklaştırmak zorunda olduğunu söyleyen Gürgür, akıllı ve birlik beraberlik içinde azim ve duyarlılık içinde toplumumuzun ve özellikle Türk milliyetçilerinin hareket etmesi gerektiğini söyleyerek ancak bu şekilde bu fitneyle mücadele edilebileceğini söyledi. Türk milletinin bunu yapmaya kudreti olduğunu söyleyen Gürgür, Türkiye’nin henüz cepheleri kaybetmediğini ancak bir an önce milli şuura sahip kesimlerin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Türk Milliyetçilerinin bu süreçte nasıl davranması gerektiğine dair önerilerini sıralayan Nuri Gürgür bunun ardından konuşmasını tamamladı. Konuşmanın ardından yapılan soru cevap bölümünde de bazı konuların detaylarına inen Gürgür özellikle terör ve etnik fitneye karşı güvenlikçi yaklaşımın çok önemli olduğuna dikkat çekti.
Soru cevap bölümünün ardından program sona erdi.

Haber: Emre Kartal
Fotoğraf: Ömer Han Altıkulaç

Bu yazi 39 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi