Ocakbaşı Sohbetinde bu hafta "Bir Ülkücülük Hikayesi" konuşuldu

Ocakbaşı Sohbetinde bu hafta "Bir Ülkücülük Hikayesi" konuşuldu

Bu hafta Ocakbaşı’nda Ülkücü Hareketin önemli isimlerinden Salih Dilek  “Bir Ülkücülük Hikayesi” adlı konuşması ile konuk idi.

Program Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Mehmet ŞAHİNGÖZ’ün, Türk Ocakları Yozgat Şubesi Eski Başkanı Dr. Mehmet GÜNEŞ’in “Onlar” isimli yazısını okuması ve Salih DİLEK’i takdim ile başladı.
Sn. DİLEK; pek kıymetli Türk Ocaklılar, nezaket gösterip misafir olanlar ve genç bozkurtlar öncelikle hepinize en derin saygılarımı ve muhabbetlerimi arz ederek konuşmama başlamak istiyorum hepiniz hoş geldiniz safalar getirdiniz.
1965-66 yıllarında CKMP’de seminerler ve sohbetler olurdu bende o sırada hep çay ocağında olurdum bir gün Rahmetli Dündar TAŞER ağabey geldi ve bana seminerler sırasında neden çay ocağında oturduğumu neden içeriye gelmediğimi sordu. Bende ona cevaben, arka tarafı güvenceye alıyorum dedim. TAŞER’de bana madem seminerlere gelmiyorsun hatırat okuyarak öğren ama dikkat et hatıratlar subjektiftir tek yönlüdür bir kaçını üst üste koyarak doğruları bulabilirsin dedi.

Bana, “REİS” lakabını verende Dündar TAŞER ağabeydir.
Ağabeyim Harp okulunda öğrenci iken duydum Başbuğ Alparslan Türkeş’in adını, ben o zamanlar sporcuyum Ankara boks şampiyonuyum. Bir gün arkadaşlarla gezerken Zeynel ÖZEL isimde bir alevi dedesi yanımıza geldi ve bize Hüseyin Nihal ATSIZ’ın Bozkurtlar kitabını okumamız için verdi. Biz o kitabı okuyunca kendimizi Kürşad zannettik. Atatürk Lisesinde öğrenci iken bir arkadaşımız Türkçü bir dergi okuduğu için öğretmen tarafından tenkit edilirken olaya müdahil oldum, 2 gün sonra aynı arkadaş bana gelip kavgamız var gelirmisin dedi, bende tamam dedim. O arkadaşımla beraber 21 Mayıs 1963’te Sakarya Caddesine çıktım 51 yıl olmuş koca bir ömür geçmiş. O gün bugündür ülkücü hareketin her kademesinde ve her oluşumunda yer aldım.
Sakarya Caddesine çıkışımızın ertesi günü yine Sakarya Caddesine gittim orada biri ile tanıştım ve o kişi beni tarihi Türk Ocağı binasına götürdü. Türk Ocakları ile tanışmamda bu vesile ile oldu. Türk Ocağından Allah razı olsun Türkçülüğün kurumsal adı Türk Ocaklarıdır. Allah Türk Ocaklarında görev yapan herkesten razı olsun.
1912’de Türk Ocakları kurulmuş, Cumhuriyet kuruluncada Türkçülük ana fikir olmuş Bozkurtlu paralar, Bozkurtlu pullar basılmış. Büyük insan ATATÜRK “ Ne Mutlu Türküm Diyene” sözüyle bağlamış Türkçülük fikrini.
II. Dünya savaşında, Almanlar yenilinde devlet günah keçisi olarak için ATSIZ Bey ve TÜRKEŞ Bey’i cezaevine atmış ama devlet her ne kadar karşı görünse de mayasında Türkçülük var.

Atatürk, kurtuluş harbinde Sovyetlerden destek alıyor çünkü o dönemde buna ihtiyaç var ama daha sonra komünizm için tedbirler almıştır. Komünistler yer altına çekilmişlerdir. 1960 yılında darbe oluyor. TÜRKEŞ Bey ilk zamanlarda duruma hakim fakat daha sonra ülkeyi yönetecek yetişmiş aydın Türk milliyetçileri kadrolar olmadığı için idareyi kaybediyorlar ve 14’lüler olarak sürgüne gönderiliyor. TÜRKEŞ Bey 1965’te sürgünden geldikten sonra CKMP’nin genel başkanı oldu. Bende Kastamonu delegesi olarak TÜRKEŞ Bey’in Genel Başkan seçildiği kongreye katıldım.
Daha sonra bizim camiada komünizme karşı dernekleşme ve kurumsallaşma hareketi başladı. İkinci Kuvay-i Milliye Derneğinin kuruluşuna katıldım ve Ankara şubesi sekreteri oldum. Daha sonra Milliyetçi Gençlik Derneği ve Milliyetçi Gençlik Teşkilatı kuruldu. Bunların kuruluşuna da iştirak ettim.
Atatürk lisesinde öğrenci iken bir gün Nurcu-Kürtçü bir arkadaş yanıma geldi ve Reis ben komünist oldum dedi. Nedenini sorduğumda bana Moskova’da toplanan Komintern’de Anadolu’da bir Kürdistan Devleti kurulmasının kararının alındığını ve kendisinin de bu yüzden komünist olduğunu söyledi. Komünizm Sovyet emperyalizminin şirin yüzüdür. Biz ülkücü hareket olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da şehirlere komünistleri sokmadık.
Genç Köylüler Teşkilatını kumral istedik bunu duyan Dündar TAŞER ağabey yanımıza geldi ve kuracağımız teşkilatın isminin Genç Ülkücüler Teşkilatı olmasını istedi ve 1967 yılında ilk kez isminde ülkücülük olan bir teşkilat kurduk. Ben kurucu Genel Başkan oldum lakin yaşım yetmediği için 6 ay kadar gayrı resmi bir kurum olarak kaldık ben reşit olunca teşkilatı resmi olarak kurduk.
1968’de ben Genel Başkanlıktan ayrılınca Dündar ağabey beni Şeker-iş sendikasında Kamil TURAN bey’in yanına uzman olarak yerleştirdi. Böylelikle sendikacılığa başlamış olduk.
1970 yılında 15-16 Haziranda işçi olayları oldu. Komünistler fabrikaları yakarak eylem yaptılar. Deniz GEZMİŞ ve arkadaşları Yapı-İş Sendikasının arabasıyla İş Bankasını soydular bu olay üzerine gidip Yapı-İş sendikasına el koyduk bir daha komünistler Yapı-İş Sendikasına gelemediler.
Bu olaylardan sonra Dündar ağabey yanıma geldi ve artık zamanı geldi bir işçi teşkilatsı kuralım dedi ve Ülkücü İşçiler Derneğini kurduk Genel Başkanlık görevini ben aldım. Sabri Can Genel Başkan Yardımcısı, Şevket Bülent YAHNİCİ muhasip oldu.
Ülkücülük; Milliyetçilik millete duyulan sevgidir. Tabiatıyla Türk Milliyetçilinin adı da Türkçülüktür. Bu fikrin devlet olması için, hakim olması için fedakarlık yapan kişi ülkücüdür. Ülkücülük Türk Milletinin milli refleksi olmuştur. Bu refleks bir karakter oluşturmuştur. Bu karakter ülkücülük oldu. Namuslu, seciyeli, ahlaklı bir karakter ülkücülüktür.
Biz ki Sovyetlerdeki Türk devletlerinin bağımsız olmasının müsebbibi, tüm insanlığı komünizmden kurtaran ÜLKÜCÜLERİZ  kullanılmışlığımız mevzu bahis dahi değildir. Kullanılmış olanlar kandırılmış komünistlerdi.
Türkiye’nin yetişmiş ülkeyi yönetebilecek genç milliyetçi kadrolara ihtiyacı vardır. Bu kadrolar Ocaklardan yetişmelidir ve yetişecektir de bu konuda hepimiz özelliklede gençlerimiz üstüne düşeni yapmalı ve ülke yönetiminde söz sahibi olmalıyız.

Haber: Saadettin Erbaş
Gazi Eğitim Fakültesi Öğrencisi
Fotoğraflar: Emre Kartal
Gazi Üniversitesi Doktora Öğrencisi

Bu yazi 140 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi