Ocakbaşı Sohbetinde Ortadoğu’daki Gelişmeler Konuşuldu

Ocakbaşı Sohbetinde Ortadoğu’daki Gelişmeler Konuşuldu

23.11.2013 Ocakbaşı Sohbetinin bu hafta konuğu Türk Ocakları Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mehmet Akif OKUR idi.

Program Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof.Dr. Mehmet ŞAHİNGÖZ’ün gündem değerlendirmesi ile başladı. Sn. ŞAHİNGÖZ  geçen hafta Diyarbakır’da yapılan mitingin politik bir yanlış olduğunu ve bedelinin Türk Milleti için çok ağır olabileceğini söyledi.

Doç.Dr. Mehmet Akif OKUR; Ortadoğu’da sürprizlerle dolu çok yoğun bir gündemin içersindeyiz. Geçtiğimiz hafta Diyarbakır’da yapılan miting ile açılım sürecinde farklı bir aşamaya geçildi, bugün  Mısır büyükelçimiz istenmeyen adam ilan edildi ve diplomatik ilişkimiz kesildi.

Arap Baharı Ortadoğu ile ilgili olarak 80’lerde 90’larda 2000’lerde bizim değişmez sandığımız resmi değiştirdi. Zihnimiz bu değişimin kalıcı olacağını önümüzdeki dönemde bu statükonun devam edeceğini varsaydı ama Arap Baharının karşı dalgası bu durumu değiştirdi. Bölgede dengeler parametreler sürekli değişiyor, içinde bulunduğumuz dönem 100 yılın en büyük dalgalanmasının yaşandığı dönemdeyiz. Bir türbülansın içindeyiz. Türkiye’nin yanı başında 2 devlet çöküyor(Suriye ve Irak).

Türkiye bölgede bölgenin bütünlüğü için en halis duygu ve politikaya sahip olan ülke ancak bu bizim için yeterli değil çok keskin bir devlet aklına ihtiyacımız var. Askeri açıdan olamasa bile devlet aklı eksikliğinden dolayı çok büyük kaybımız olabilir.

Türkiye’nin Suriye iç savaşındaki öngörü yanlışlığı çok büyük bir hatadır. Pyd’nin Suriye’nin kuzeyindeki hakimiyeti önemsiz görüldü bu çok büyük bir hatadır. Rusya ve İran’ın olaya müdahil olması Türkiye’yi saf dışı bıraktı ve PYD, Rusya ve Esad’ın desteği ile güçlendi. PYD tüm dünyaya El Kaide ile mücadele eden seküler bir grup olarak lanse edildi ve bütün batı devletlerinin çıkarına hizmet eder hale geldi.Öyleki PYD üzerinden PKK’nin terör örgütleri listesinden çıkarılma talepleri Avrupa gündemine taşınmaya başladı.

Sn.OKUR; İran, bu süreçte karşımıza  hem Kandille mücadele eden , hem PYD’nin özerkliğini tanıyan ilk devlet, hemde Kuzey Irak’taki etkinliğiyle çıkıyor. İran stratejik dostu olan Esad’ın yıkılmasını önledi. İran heyetleri sürekli olarak Kuzey Irak’a girip çıkıyor önümüzdeki dönemde nasıl bir yönetim şekilleneceği konusunda temaslarda bulunuyorlar. Bu denklemde Kerkük’ün durumu çok önemli, Kerkük, Dohuk ve Süleymaniye Irak anayasasındaki maddeye dayanarak özerkliklerini ilan etmeye ve bu doğrultuda yapılanmaya gidiyorlar. Talabani ve Barzani Kuzey Irak’ın yönetimi hususunda çekişiyor.Pkk Kuzey Irak siyasetinde aktif olmaya çalışıyor, önümüzdeki 5 yıl içerisinde Kuzey Irak’ı yönetecek bir İttifakın içinde olabilir. PKK’nın şimdiye kadar 4-5 bin kişilik bir militan gücü vardı Suriye’deki olaylar bu sayının 10 katına çıkmasını sağladı PKK Esad ve Rusya’dan silah ve para yardımı alıyor. Basralılarda özerklik istediklerini beyan ettiler. Maliki ve Sadr grubu arasında çatışmalar var. Karşımızda bir çok hesabın olduğu bir çok aktörün olduğu aktörlerin bazen dövüştüğü bazen de yan yana olduğu bir denklem var.

Türkiye için önemli olan temel konu güneydoğu’sunda kalıcı bir özerkliğin oluşması burada PYD’nin tüm dünyaya özerkliğini kabul ettirmesi çok önemli Diyarbakır’da yapılan mitingin hesabını çok ağır bir biçimde ödeyeceğiz. Temel insani ve kültürel hakların istenmesi çok doğal fakat devletleşmeye giden milliyetçilik istekleri çok zararlıdır. Stratejik olarak doğru hesaplanmadığı için kötüye giden bir durum var. Kuzey Irak’ın Türkiye’nin etki alanına girmesi konjonktürel olarak imkansız büyük güçler buna müsaade etmez. Türkiye, Kuzey Irak ile birleşecek denklemi var bu denklem gerçekçi değildir. Bölge halkını Türkiye’ye entegre edemeyiz. Diyarbakır’daki mitingden sonra Barzani’nin de Kerkük’te çıkıp asimilasyon ve inkar politikalarından vazgeçtik Türkmen gerçeğini ve Türkmeneli’ni tanıyoruz demesi gerekir.

Türkiye Kürt meselesine artık en radikal grupların istekleriyle çözülebileceği gözüyle bakıyor bu da herkesi radikal olmaya yöneltiyor. PKK’nın önümüzdeki dönemde kuracağı söylenen partinin tüzüğünde bağımsız Kürdistan maddesi yer alacak.  PKK ideolojisinin makul görülmeye başlanmasının sonucu meselenin rengini değiştirecektir. PKK gerilla hareketine dönüştürülecektir. Türkiye terörle mücadelede yapılmaması gereken bir şey yaptı ve müzakereye başladı. Bu sorun çözme biçimi değildir. Türkiye terörle mücadeleye devam etmeli, atmayı düşündüğü adımları örgütü etkisizleştirdikten sonra atmalıdır. Yanı başımızda 2 devlet çöküyor ve terör örgütü devlet kurma yolunda ilerliyor. Türkiye’nin yaşayacağı bir askeri başarısızlık güneydoğu’da bir isyana dönüşebilir. Yeteneklerimizi ve yapabileceklerimizi iyi ölçmemiz lazım, Terör karşısında ideolojik siperleri ve psikolojik bariyerleri yıkarak büyük bir savunma zafiyetine imkan tanıyacak ortamı yarattık.

İran’ın sorunlarını çözmesi Türkiye için iyi olmayacaktır. İran’daki rejim meşruiyetini kaybediyor. Etnik kimlikler ön plana çıkabilir. Şii’lik çözülmeye başladı. İran’daki Türkler arasındaki güçlü Şiilik kimliğinin yanında Türk kimliğinin yükselişi başladı bu duruma güçlü destek sağlamak lazım. İran’daki Türklere uygun bir strateji çizmemiz gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı forsuna Safevi Devlet’inin bayrağı 17. Yıldız olarak eklenmelidir.

80’lerden beri içinde yaşadığımız dönemin kurgulanmaya başlandığını görüyoruz.

Maalesef tünelin ucunda ışık göremiyorum.

Konukların soruları ve katkılarıyla Ocakbaşı Sohbeti sona erdi.

 

Saadettin Erbaş

Gazi Eğitim Fakültesi Öğrencisi

Bu yazi 92 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi