Ocakbaşı Sohbetinden "Hukuk Devleti Türkiye" konuşuldu

Ocakbaşı Sohbetinden "Hukuk Devleti Türkiye" konuşuldu

Türk Ocakları Genel Merkezi’nde her hafta düzenli olarak yapılan Ocakbaşı Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu “Hukuk Devleti Türkiye” isimli konuşması ile Abdullah Öcalan iddianamesinin hazırlanmasında görev almış olan emekli Cumhuriyet Savcısı Talat Şalk idi.

Program, Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Mehmet ŞAHİNGÖZ’ün açılış konuşması ve konuşmacıyı takdimi ile başladı.
Konuşmasına kendisini tanıtarak başlayan Sn. ŞALK özetle şunları söyledi:
“Anayasaya göre egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bu millet Türk milletidir. Egemenlik hiç bir kişiye ve zümreye devredilemez. Türk milleti adına yasamayı TBMM yapar. Meclis çalışmalarında Anayasayı göz önünde bulundurmak zorundadır, Anayasaya aykırı hiçbir karar alamaz. Yürütme yetkisini millet adına Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu kullanır. Yargı yetkisini ise Türk milleti adına bağımsız mahkemeler tarafından kullanılır. Bütün devletlerde yargının bağımsızlığına dikkat edilmiştir.
Osmanlı devletinde kadıların verdiği kararlara kesinlikle karışılmamıştır. Fatih Sultan Mehmed Han’ın bile yargılandığını, ayrıcalıklı muamele görmediğini ve tazminat ödemeye mahkûm edildiğini biliyoruz.
Anayasa’nın 128. Maddesinde mahkemelerin bağımsız olduğu hâkimlerin yasalara ve vicdanlarına göre hüküm verdikleri belirtilmiştir. Aynı maddede hâkimlere hiçbir şekilde emir verilemeyeceği de belirtilmiştir. Anayasaya göre mahkemeler tamamen bağımsızdır ve mahkemelerin verdiği kararlar yürütmeyi de bağlar.
Anayasaya göre mahkemeler bağımsızdır, ama halkın bu konuda kuşkuları vardır.
Kanunları devletler kendisi yapar ve devletinde kendi yaptığı kanunlara uyması, hukukun üstünlüğünün kabul edilmesi gerekir. Başbakan’ın oğlu da, Reisi Cumhur’un oğlu da gerekirse yargılanmalıdır. Bu konuda hiç kimseye ayrıcalık tanınmamalıdır.
Yasa meclisi kanun çıkarırken Anayasayı gözetmek mecburiyetindedir. Yapılan işlemin hukuka uygunluğu yine yargı tarafından denetlenecektir. Yürütmeyi de yargı denetler.
Son yapılan değişikliklerle yargı bağımsızlığı engellenerek bakanlığa bağlanıyor.Bu Anayasaya aykırı bir uygulamadır.”
E. Savcı Talat Şalk ayrıca yargının tarafsızlığı ilkesine de vurgu yaparak paralel devlet iddiaları konusunda somut bir şey söylemesinin zor olduğunu, ancak Türkiye’nin bir bölgesinde fiilen ortada olan bir başka paralel yapının göz ardı edilmemesi gerektiğini de belirtti.


Konukların soru ve görüşleri alındıktan sonra kapanış konuşmasını yapmak üzere Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet ÖZ, Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet ŞAHİNGÖZ tarafından kürsüye davet edildi.
Genel Başkanımız, Sn. ŞALK’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında Türk Ocaklarının tarihi misyonunu anlatan bir konuşma yaptı. Prof. ÖZ özetle şunları belirtti:
“ Türk Ocakları tarihi bir kuruluştur. Türk milletini ve Türklerin fikir davasını savunan, yeni fikirler ve yeni nesiler yetiştirmeye çalışan bir kurumdur. Türk Ocakları olarak bizim derdimiz herhangi bir partinin aleyhine veya lehine olmak değil, Türk milletinin menfaatinden yana olmaktır. Bugün Türkiye’de çok derin bir kriz yaşanıyor. Tarihimize iyi bakmamız lazım, bizim devlet sistemimiz adalet üzerine inşa edilmiştir. Bu milletin ve bu devletin temelleri adalete ve töreye dayanır. Bizi yönetenlerin buna dikkat etmesi gerekir.

Mülk, devlet adaletle ayakta durur. Adalet varsa düzen devam eder. Zülüm varsa düzen devam etmez.
Biz Türk Ocakları olarak doğruyu milletimize göstermeli ve fikirlerimizi topluma ulaştırmalıyız.”

Haber: Sadettin ERBAŞ
Gazi Eğitim Fakültesi Öğrencisi

Bu yazi 21 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi