Ocakbaşı Sohbetlerine bu hafta Prof.Dr. Cemal KURNAZ konuk oldu

Ocakbaşı Sohbetlerine bu hafta Prof.Dr. Cemal KURNAZ  konuk oldu

02.11.2013 tarihinde yapılan Türk Ocakları Genel Merkezi’nde her cumartesi düzenlenen geleneksel Ocakbaşı Sohbetlerine bu hafta Prof.Dr. Cemal KURNAZ “ipek yolunda şair göçü başlıklı konuşması ile konuk oldu. Program Türk Ocakları Genel Merkez Yönetim kurulu üyesi Dr. Fahri ATASOY’un konuşması ile başladı.

Sn. ATASOY; Türk Ocakları’nın geçmişte fikrini inşa ettiği döneme dikkat çekti , Adriyatik’ten Çin seddine Türklük ruhunun sosyal ve kültürel bir gerçeklik olduğuna vurgu yaptı.

Prof.Dr. Cemal KURNAZ; Gençlik yıllarından itibaren Türk milletini çok sevdiğini milletineaşık olduğunu ve milleti için her zaman cezbeye kapılmış gibi çalıştığını hala aynı heyecanı muhafaza ettiğine deyindi.

Bizim gençlik yıllarımızın romantizmi Turancılık idi diyen Sn.KURNAZ gençlik yıllarında sürekli esir Türkleri düşündüklerini, Turancılığın o dönem hayalperestlik olarak algılandığını ama zamanın Türk milliyetçilerini haklı çıkardığını belirtti.

Türkistan ve Anadolu arasındaki kültürel iletişimi merak ettiğini ve bu doğrultuda araştırmalar yaptığını, bu konuda bir çok kitaplar yazdığını söyledi.

İpek Yolunun sadece ticari malların doğudan batıya taşınmadığını bu yoldan şairler, bilginler, mutasavvıflar, alimler ve devlet adamlarının geçtiğini Fatih Sultan Mehmet Han zamanından itibaren bunun Osmanlı Devleti tarafından teşvik edildiğini, Türkistan kültür çevrelerinden önemli beyin göçlerinin yaşandığını, Ali Kuşçu’nun  İstanbul medreselerinde ders vermeye başlamasının Osmanlı için çok büyük bir prestij kaynağı olduğunu,Fatih döneminden itibaren İstanbul’un İslam dünyasının parlayan yıldızı olduğunu , 15.y.y. dan 20.y.y. a kadar yüzlerce şairin İpek Yolunda Anadolu’ya göç ettiğini fakat günümüzde bunun çok yetersiz olduğunu vurguladı.

Prof.Dr. Cemal KURNAZ  son olarak Ankara ve İstanbul’un yeniden Türk-İslam dünyasının fikirlerine, bilim ve sanatına yön veren birer merkez olması gerektiğini bunun için gençlerin büyük hayaller kurması ve çok çalışması gerektiği temennisi ile konuşmasına son verdi.
Dinleyicilerin soruları ve katkılarıyla Ocakbaşı Sohbeti sona erdi.

Sadettin ERBAŞ
Gazi Eğitim Fakültesi Öğrencisi

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Salgın Tehlikesi Nedeniyle Sohbetlerimiz Ertelenmiştir
Konuşmacı: Bilahare duyurulacaktır
Tarih: 16 Mart 2020
Saat: 20:00
Yer: Sivrioğlu Konağı / Odunpazarı

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi