Ordu Şubesinin Konferans Haberi - Mevlana

Ordu Şubesinin Konferans Haberi - Mevlana

Giresun Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Metin AKAR  26 Ekim 2013 Cumartesi günü saat 15:00’de, Türk Ocağı Ordu Şubesi Konferans Salonunda “Mevlana” konulu bir konferans vermiştir.

Konferansına “efendi” ve  “köle” arasındaki en uç anlamları kendisinde toplayan “Mevlana” kelimesi ve farklı kültürlerdeki  anlamları ile başlayan AKAR, kelimenin Türkiye’de ifade ettiği değer ve anlamdan söz etmiştir.

Mevlana’nın soyunu, hayatını, Anadolu’ya geliş sebeplerini ve yolunu ifade ettikten sonra  ortaya koyduğu eserlerden bahseden Prof. Dr. Metin Akar, bu eserleri çalışan ve yayınlayan bilim adamlarından ve bu eserlerin özelliklerinden söz etmiştir. Mevlana’nın eserlerinin günümüze kazandırılması konusundaki en önemli çalışmaları Prof. Dr. Abdülbaki Gölpınarlı’nın yaptığını ifade etmiştir.

Mevlana’nın eserlerinden söz ederken  sahip olduğu fikir ve düşüncelerden de söz eden Akar hikayelerinden örnekler vererek izah etmiştir.

Mevlana Celaleddin Rumî’nin hayatına ve fikirlerine etki eden  insanlardan bazılarını zikreden Akar, Şems-i Tebrizî, Selahaddin Zerkûb gibi hayatında önemli rol oynayan kişiler ile olan ilişki ve etkileşimlerinden bahsetmiştir.

Mevleviliğin, Mevlana’nın ölümünden sonra sistematik hale getirilerek bir tasavvufi cereyan haline getirildiği…

Tarikatların farklı kültür ve coğrafyalarda farklı algılandığı, Mevleviliğin bir güzel sanatlar fakültesi gibi çalıştığı…

Hemen bütün mutasavvıflar gibi Mevlana’nın da Vahdet-i Vücud felsefesinden etkilendiğini…

Mevlananın eserlerinin yabancı dillere çevrildiği ve bu çevirilerin dünyada Mevleviliğe karşı olan ilgiyi artırdığı, hatta Mevlana’nın eserlerinden İslam’ı tanıyıp seçenler olduğunu …

“Gel, gel, ne olursan ol yine gel” sözünün Mevlana’ya ait olmadığını ancak onu tüm dünyaya tanıtanın Mevlana olduğuna dikkatleri çekmiştir.

Mevlana konusunda tartışılan bazı konulara da değinen Akar, özellikle Moğol istilası karşısındaki tutumu, Nasreddin Hoca ilişkisi, Şems-i Tebrizi’nin öldürülmesi gibi konularda açıklamalar yapan Akar, son dönemlerde sözü edilen Mevlana’nın Moğol istilasını meşrulaştırdığı gibi bazı iddiaların bilimsellikten uzak, tamamen asılsız olduğunu söylemiştir

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Salgın Tehlikesi Nedeniyle Sohbetlerimiz Ertelenmiştir
Konuşmacı: Bilahare duyurulacaktır
Tarih: 16 Mart 2020
Saat: 20:00
Yer: Sivrioğlu Konağı / Odunpazarı

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi