Prof.Dr. Ş.Halûk AKALIN, Ocakbaşı Sohbetinde bu hafta “Anadilde Eğitim Meselesi” konusunu ele aldı

Prof.Dr. Ş.Halûk AKALIN, Ocakbaşı Sohbetinde bu hafta “Anadilde Eğitim Meselesi” konusunu ele aldı

16.11.2013 tarihinde Türk Ocakları Genel Merkezinde gerçekleştirilen Ocakbaşı Sohbetine bu hafta Prof.Dr. Şükrü Halûk AKALIN “Anadilde Eğitim Meselesi” başlıklı konuşması ile konuk oldu.

Sn. AKALIN; son dönemde gündeme gelen alfabeye yeni harfler (Q,X,W) eklenmesi ve yerleşim yerlerinin isimlerinin değişmesi konusuna değindi ve Devletlerin bağımsızlıklarının bir göstergesi de dilidir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Devletin dili Türkçedir maddesiyle bu belirtilmiştir.

Devlet dili ve Resmi dil kavramları arasında farklılıklar vardır. Tataristan Cumhuriyetinde Devlet dili Rusça Resmi dil ise Tatarcadır.

Tek dil ifadesi bütün insanların tek dil konuşması demek değildir. Tek dilden kasıt Devletin tek dili olmasıdır. Devlet işlerinin devlet eliyle Türkçe olmasıdır. Herkesin tek dil kullanması doğanın kurallarına aykırıdır dünyada son tespitlere göre 6915 dil vardır. Anadili devlet dilinden farklı olan bireyler elbette kendi dillerini günlük yaşamlarımda kullanmalıdırlar. Bu bireysel bir haktır. Fakat devlet dilinden başka bir dilin eğitim dili olarak okullarda okutulması ülkenin birliğini tehlikeye sokar ve devamında tek millet tek bayrak ve tek vatan kavramları da sorgulanmaya tartışılmaya başlanır.

Azınlık kavramı üzerinde dünyada hala bir anlaşmaya varılmış değildir. Ülkemizde azınlıklar gayrimüslimler olarak belirlenmiştir. Avrupa Bölgesel Diller ve Azınlık Dillerini Koruma Anlaşmasına göre devletler ülkelerinde kendi seçeceği azınlık dillerini öğreteceklerdir.

Çerçeve sözleşmeye göre azınlık haklarının kitlesel değil ferdi olduğu kabul edilmiştir. Kolektif kullanımı devletlerin varlığını tehdit edeceği düşüncesi hâkimdir.

2973 sayılı kanunda 2003 yılında yapılan değişiklikle Türk vatandaşlarına Türkçeden başka dil okutulamaz ibaresi eklenmiştir diye belirten Sn.AKALIN yabancı dille eğitim yapılmasına karşı olduğunu, Türkçenin bilim dili olmasının önündeki en büyük engelin yabancı dilde eğitim öğretim olduğunu söyleyen AKALIN pek çok bilim adamının da kendisiyle aynı görüştü olduğunu belirtti.

Son yapılan açıklamalarla Türkçe’den başka dille eğitimin önünün açıldığını bunun özel okullarla sınırlandırılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Kürtçenin seçmeli ders olarak programa konulduğunu ama rağbet görmediğini bunun son derece sakıncalı olduğunu çünkü devlet dilinden bir kere taviz verildiğinde bir daha dönüş olmayacağını bunun yaşamın tüm alanlarına sirayet edeceğini ve aynı ülkede farklı dil ve lehçelerde eğitim görmüş insanlar ortaya çıkaracağını bununda toplum hayatında sorunlar doğuracağını belirten Sn.AKALIN bütün bu uygulamalar birliğimizi bütünlüğümüzü bozacak uygulamalardır. Ayrıca anayasamızın 3. Maddesine aykırıdır. Bir ülkedeki alfabenin ve devlet dilinin değiştirilmesi düşünülemez diyerek konuşmasına son verdi.

Konukların soru ve katkılarıyla sohbet sona erdi.

Sadettin ERBAŞ
Gazi Eğitim Fakültesi Öğrencisi

Bu yazi 97 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi