Samsun Şubesinde Hocalı Soykırımı Konferansı Verildi

Samsun Şubesinde Hocalı Soykırımı Konferansı Verildi

Türk Ocakları Samsun Şubesinde Hocalı Soykırımı Şube Başkanı Prof. Dr. K. Tuncer ÇAĞLAYAN’ın verdiği konferansla değerlendirildi.  Prof. Dr. Çağlayan, tarihi Ermeni meselesinin bir uzantısı olduğu için ana hatları ile Ermeni iddialarını ve eylemlerini değerlendirdikten sonra 25-26 Şubat 1992 de Hocalı’da bir insanlık suçu işlendiğini vurguladı. Bu suça sadece eylemleri ile Ermeniler değil ama buna destek vererek Ruslar, sessiz kalarak NATO ve AB üyeleri de iştirak etmişlerdir. Aynı zamanda Azerbaycan’ın hazırlıksız olması ve Muttalibov yönetiminin meseleyi dünya kamuoyunun dikkatine sunmasındaki yetersizliği, Türkiye’nin yöneticilerinin ihmalkârlığı gibi gerçekleri de unutmamalıyız dedi. Bundan sonra yapılması gerekenin sadece anmalarla geçiştirilmemesi, konunun Azerbaycan tarafından Uluslararası Adalet Divanına müracaat etmeli, Türkiye’nin desteği ile uluslararası kuruluşlarda katillerin yargılanmasının önünün açılması gerektiğini vurguladı. Ancak bunun için Türkiye’nin önce Hocalı Soykırımını TBMM’de alacağı bir kararla soykırım olarak tanımalı, Türk Konsey’de ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi zeminlere taşımalı, B.M. nezdinde katillerin yargılanmasının önünü açacak desteğin genişletilmesi gerekir dedi.

Azerbaycan ve Türkiye milli marşlarının okunması ile başlayan konferansa ilgi yüksek oldu. Azerbaycan marşının sözlerinin bir Azeri gencimiz tarafından okunması duygulu anlara sebep oldu. Konferansa İlkadım Belediyesi Meclis üyeleri ve adayları, İlkadım Belediyesinin misafiri olarak konferans vermek Samsun’a gelen Prof. Dr. Ramazan AYVALLI, İhlas Holding Karadeniz Bölge Müdürü Ahmet Kadem Kapti, Semerkand Vakfı Samsun Başkanı Zekai Murzioğlu, Türk Kızılayı Canik İlçe Başkanı Hatice Örs, Sinoplular Derneği Başkanı Gülser Övet Kesimal, Ocaklı üyelerimiz ve gençler katıldı.

Bu yazi 56 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi