Samsun Türk Ocağından Basın Açıklaması

TÜRK MİLLETİNİN NEVRUZ BAYRAMI KUTLU OLSUN!

Yüzlerce yıllık geçmişe sahip, Türklerin Ergenekon’dan çıkışını temsil eden ve baharı karşılayan milli bayramı olan Nevruz bütün Türk Dünyasında neşe içinde kutlanmaktadır. Bilindiği üzere Türk destanlarından olan Ergenekon aslında yazılı olmayan Türk tarihinin bir parçasını bugünün torunlarına anlatmaktadır. Ergenekon’dan Türklerin çıkışı demir yoğunluğunun fazla bir kesitinde dağın yakılan büyük ateşle eritilmesi ile çıkış yolu açılmış ve Türkler bütün dünyaya buradan yayılmışlardır. Aynı zamanda eski çağların kış şartları çok ağır olduğu için gelen bahar havası ve iklim değişikliği bayram havası içinde bir şölenle kutlanmıştır. Bu kutlama Türklerin olduğu her coğrafyada günümüze kadar devam etmiştir.

Ülkemizde de bölücü terör örgütü tarafından istismar edilse de bu gün bütün Türk Dünyasında olduğu gibi bayram günüdür. Atatürk’ün Ankara’da bulunduğu 21 Martlarda Nevruz ateşi yaktırdığı bilinen bir gerçektir.  Türkiye’nin de soydaşı devletler gibi bugünü resmi tatil yapması, devlet erkânı ile birlikte halkın daha geniş kitleler halinde bayrama iştirak etmesi ve Türk Dünyası ile gönül birlikteliğini vurgulaması adına daha güzel olurdu. Geçtiğimiz yıllarda güzel kutlamalara e sahipliği yapan Samsun’un bu yıl Cumhuriyet Meydanı’nda kutlama yapmayacak olması Türk Ocaklıları üzse de Samsun kamuoyunun Nevruz Bayramını kutluyoruz. Bu Nevruz’da sıkıntılı günler geçiren Kırım, Karabağ,  Kerkük, Suriye ve Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın da Nevruz tadında bayram edeceği günlerin en kısa zamanda gelmesini diliyoruz.

Bu yazi 28 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi