Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal Medya Bağımlılığı

Eskişehir Türk Ocakları Perşembe Sohbetlerinde bu hafta sosyal medya bağımlılığı konuşuldu.

 

Eskişehir Türk Ocakları tarafından Perşembe Sohbetleri olarak düzenlenen etkinlikte bu hafta sosyal medya bağımlılığı konuşuldu. Sakarya üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Tasarımı ve Medya Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mustafa KARACA tarafından verilen sohbet, 7 den 70 e herkesin giderek artan bir yoğunlukta kullandığı sosyal medyaya karşı faydaları ve zararları noktasında farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

 

Sosyal medyanın hayatın vazgeçilmezleri arasında olduğunu vurgulayan karaca, sosyal medyanın zararlarını bilerek onu yönetmek gerekiyor. Her şeyin aşırısının zararlı olduğu gibi sosyal medyanın da bir takım zararları bulunmakta fakat en önemli zararı ise sosyal medyanın da tıpkı madde bağımlılığı gibi bir bağımlılık türü haline gelebileceğinin unutulmaması gerekiyor dedi.

Özellikle kendi işini sosyal medya üzerinden yürütenler hariç tutulduğunda günlük sosyal medyada geçirilen zamanın 4 saati aşması, sosyal medyaya erişim sağlanamadığında bireyin kendisini kötü hissetmesi, sosyal medya ile vakit geçirmek adına diğer tüm görev ve sorumluluklarını aksatması bağımlılık adına göstergeler olarak kabul ediliyor dedi.

Sosyal medya ve yeni iletişim teknolojilerini kullanırken bireyin kontrolü elinden bırakmaması gerektiğine değinen karaca, sosyal medya uygun kullanım koşullarında kişilerin yalnızlık duygularını giderdiğini ve bireyin ruh sağlığına katkı sağladığını ifade ederken, bu durumun sosyal medya bağımlılığı boyutuna geldiğinde bireyin depresyona girmesine neden olduğunu ifade etti. Ayrıca sosyal medyada karşılaşılan, nispetizm, narsizm, riyakarlık, asosyalleşme, yabancılaşma ve yalnızlaşma gibi sorunların da bulunduğunu ifade ederek her şeyin tüketiminde olduğu gibi sosyal medyanın tüketiminde de aşırılıktan kaçınmanın ve bilinçli davranmanın önemli olduğunu vurguladı.

Sosyal medyayı yaşamdan çıkarmak düşüncesinin kaza yaparım korkusuyla arabaya binmemek ile aynı olduğunu ifade ederek zararlarını ve kullanım risklerini bilerek iyi yönetmenin gerekli olduğuna değindi.

Sosyal medyanın geleneksel medyaya kuvvetli bir alternatif olduğunu ifade eden Karaca, bireylerin sosyal medyayı dikkatli, bilinçli ve amaca dönük kullanımlarının hem birey hem toplum hem de ülke için çok büyük faydalarının olduğunu dile getirdi. Dinleyicilerin sorularını da yanıtlayan Karaca’ya sohbetin ardından Türk Ocakları Eskişehir Şube Başkanımız Prof. Dr. Nedim Ünal teşekkür ederek hediyelerini takdim etti.

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Rus İhtilallerinden Sonra Türkiye-Kafkasya İlişkileri ve Türkiye’nin Kafkasya Politikası
Konuşmacı: Prof. Dr. Enis Şahin
Tarih: 3 Ocak 2018
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Türk Birliğine Giden Altın Yol: Dil Birliği
Konuşmacı: Metehan Kaygı
Tarih: 11.12.2018
Saat: 20.00
Yer: Türk Ocağı Binası

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Türkçülüğün Tarihi Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi