Turan Yazgan’ı Anma Töreni ve Birinci Turan Yazgan Ödülü

Turan Yazgan’ı Anma Töreni ve Birinci Turan Yazgan Ödülü

 

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak, Kurucu Başkanımız Prof. Dr. Turan YAZGAN Hocamızın ebediyete göçüşünün birinci yıldönümü münasebetiyle 7 Aralık 2013 Cumartesi günü saat 14:00’te İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda; Türkiye’den ve Türk Dünyasından devlet, bilim, edebiyat ve fikir adamlarının da katıldığı “Turan Yazgan’ı Anma Töreni”ni gerçekleştirdik.

TRT Avaz ve Bengü Türk tarafından canlı yayınlanan program, Turan Yazgan Belgeseli gösterimi ve Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Közhan Yazgan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Daha sonra söz alan vakfımız Yükseköğretim Koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz, Azerbaycan Milletvekil Ganire Paşayeva, Kazakistan Milletvekili Muhtar Şahanov, Kırgızistan İktisat ve Girişimçilik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kantörö Şaripoviç Toktomamatov, Kazakistan Miras Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolat Mırzaliyev, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Zafer Bayramov ve Batı Trakya Türkleri adına Işık Ahmet’in, Turan Yazgan Hocamızın hizmetlerini ülkeleri ve kurumları bağlamında anlatan konuşmalarının ardından araştırmacı yazar Mustafa Aydemir yıl dönümü münasebetiyle hazırladığı “Son Yüzyılın Büyük Türkçüsü Turan Yazgan” adlı belgesel kitabının kısa tanıtımı yapıldı.

Konuşmaların ardından Vakıf Başkanımız Közhan Yazgan, Ganire Paşayeva ve Muhtar Şahanov, bütün ömrünü Sovyetlerin zalim lideri Stalin tarafından, vatanlarından hayvan vagonlarında sürgüne gönderilen Kırım Türklüğünün istiklâli ve haklarına kavuşması mücadelesine adayan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından ihdas edilen “Turan Yazgan Ödülü”nün birincisini takdim ettiler.

Program, Bakırköy Musiki Vakfı Konservatuarı Korosu’nun, Şef Faruk Salgar yönetiminde ve Prof. Dr. Nevzat Atlığ himayelerinde verdiği Turan Yazgan’nın sevdiği şarkılardan oluşan Türk Musikisi Konseri ile sona erdi.

Devami: http:turan.org.tr/turan-yazgani-anma-toreni-ve-birinci-turan-yazgan-odulu/

Bu yazi 20 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat: 20:00
Yer: Ocak Binamız (Dede Mah.Sivrioğlu Sok. No:2 / Odunpazarı

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi