Türk Modernleşmesi

Türk Modernleşmesi Geleneksel Cumartesi Sohbetlerinde bu hafta Anadolu Üniversitesi'nden Burhan Şamil Çifti ''Türk Modernleşmesi ” konusunu anlattı. Şamil özetle şunlara değindi;"Modernizm, Avrupa’nın geçirdiği aydınlanma çağından hareketle meydana gelen Fransız Devrimi ve Sanayi Devrimi ile ortaya çıkan bir akımdır. Batıdışı bütün toplumların Batı’ya göre bir modernleşme sürecinden geçmesi gibi Türkler de yenilenen, değişen ve dönüşen dünyada tutunabilmek için modernleşme sürecine girmiştir.
Kimi araştırmacıların Lale Devri’nden kimi araştırmacıların III. Selim’den başlattığı Türk Modernleşmesi, Osmanlı’nın sonuna kadar ve özellikle yeni Türk Cumhuriyeti’nde de birçok reformlarla çeşitli aşamalardan ve zorluklardan geçerek günümüze kadar devam eden bir süreçtir.
Sohbetimizde Türk modernleşmesinin esasları, evreleri, modernleşmeyi oluşturan reformlar ile karşısındaki zorluklar ve engeller anlatılmıştır.
"

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi