TÜRK OCAĞIN’NDA NASREDDİN HOCA KONUŞULDU

TÜRK OCAĞIN’NDA NASREDDİN HOCA KONUŞULDU

“Nasreddin Hoca, Medeniyetimizin gülen yüzüdür.”

Eskişehir Türk Ocağı’nın Perşembe Sohbetlerinin bu haftaki konuğu şair-yazar Mustafa ÖZÇELİK idi. Nasreddin Hopca konusunda da kitapları bulunan ÖZÇELİK, dinleyicilere Nasreddin Hoca’nın tarihi, dini ve kültürel şahsiyeti hakkında bilgiler verdi. Nasreddin Hoca’nın bir komedyen değil büyük bir hikmet ve nükte dehasını olduğunu belirterek onu anmaya ve anlamaya ihtiyacımız olduğunu söyledi.

Mustafa ÖZÇELİK özetle şunları belirtti: “Nasreddin Hoca bize her biri bilgi ve hikmet yüklü fıkralar bıraktı. Bunları doğru yorumladığımızda her birinin bize bir değer aşılayan metinlerdir. O bize aklın, bilginin ve inancın ışığında bütün problemlerimizi çözebilmeyi öğretti. Ne yazık ki onun torunları olarak bizler bu önemli değerimizi yeterince tanımıyoruz. Hakkında çok az sayıda kitap ve ilmi araştırma var. Adına bir üniversite bile kuramadık. Bu bizim ciddi bir hatamızdır.”

Mustafa ÖZÇELİK konuşmasının devamında, Nasreddin Hoca’nın tanınma coğrafyası, fıkralarının özelliği, bunların nasıl yayıldığı, Türk aydınlarının ona bakışı konularına temas etti ve “Nasreddin Hoca’nın Türk-İslam medeniyetinin gülen ve güldüren yüzü olduğunu belirterek “Hayatı güzelleştirecek olan gülümsemedir, iyimserliktir, umuttur, bilgidir, erdemdir. Nasreddin Hocamız bütün bunları bize öğreten bir değer olarak bu çağda da karşı karşıya olduğumuz sorunları nasıl aşacağımız konusunda yol gösterici niteliğini korumaya devam ediyor.” dedi.

Sohbet programı, dinleyicilerin sorularının ardından sona erdi.

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi