Türk Ocakları Ege Bölge Toplantısı Muğla’da Yapıldı

Türk Ocakları Ege Bölge Toplantısı Muğla’da Yapıldı

Türk Ocakları Ege Bölge toplantısı 07 aralık 2013 günü Muğla’da İl Özel İdaresi Salonunda yapıldı.Toplantıya Türk Ocakları Genel Başkanı Prof.Dr.Mehmet Öz ve Genel Sekreter Yardımcısı Doç Dr.Emrah Şenel’in yanı sıra Muğla, Aydın, Kuşadası, Nazilli, İzmir, Uşak, Kütahya, Denizli, Manisa, Isparta ve Alanya Türk Ocakları’nın şube başkanları ve yöneticileri katılmışlardır. Toplantının açılış konuşmasında Türk Ocakları Genel Başkanı Prof.Dr.Mehmet Öz “Türklüğün Derin ve Kapsayıcı Manasını Anlamamak “konusunda ısrar eden akademisyen ve siyasetçilere yönelik şunlardan bahsetmiştir:

“Tarihin ve kültürün bir gerçeği olarak Türk olmak, Türk kimliği saklanacak, “gocunulacak” bir şeymiş gibi takdim edilmektedir.Bu topraklarda bin yıldır Türk siyasî hâkimiyeti var. Hanedan devletleri döneminin anlayışı farklı idi ama dışarıdan bu topraklara bakanlar bu coğrafyaya Türkiye yani Türklerin ülkesi adını verdiler. Bizim Devlet-i aliyye dediğimiz devletimizi onlar Türk İmparatorluğu olarak adlandırdılar. Etnik kökeni ne olursa olsun Osmanlı Devleti’nin yöneticilerini ve halkını Türkler olarak adlandırdılar. Sayısız belge, seyahatname, sefaret raporu, Türkler hakkında yazılmış kitapta geçen bu tespitler kolektif bir yanılgının ürünü değil, gerçekliğin birer ifadesiydi.

Bu topraklarda en azından XI. yüzyıldan itibaren Türk siyasi idaresi ve Türk kültürünün, XIII. yüzyıldan itibaren Türkçenin hâkimiyeti teessüs etmiştir. Devşirmeler devlet hizmetine alınınca Türkçeyi ve İslam dinini öğrenmeleri maksadıyla “Türk’e veriliyordu”. Devletleşme aşamasında Osmanlı padişahları kendi tarihlerini Türkî lisan üzere yazdırmaya önem veriyordu. Kadı mahkemelerinde, Arapların yoğun olduğu bölgeler dışında, mahkeme kayıtları Türkçe tutuluyordu. Modernleşme döneminde, gayrimüslim tebaaya bütün hakların verildiği bir dönemde hazırlanan anayasada (Kanun-ı Esasi’de) resmi dil Türkçe idi.

Etnik bölücüleri tatmin için Türklükle ilgili sembollerin ve Türkiye Cumhuriyeti kimliğinin inkâr ve reddi giderek yaygınlaşmaktadır. Tarihin ürünü olan millet gerçeğini kimse değiştiremez. Lakin milletimiz huzur, barış kelimelerinin arkasına sığınılarak kimliğinin parçalanmasına ses çıkarmaması için bir psikolojik bombardımana tabi tutulmaktadır. Türk’üm diye başlayıp Ne Mutlu Türk’üm diyene ile biten andımızın kaldırılması, devlet nişanlarından T.C. ibaresinin kaldırılması, Siirt’ten sonra Diyarbakır’da da zaten bakımsız ve harabe hale getirilmiş Ne Mutlu Türküm Diyene yazılı üst geçit tabelasının birkaç kendini bilmezin alkışlarıyla tahrip edilerek kaldırılması bu topraklarda Türklüğü tasfiye etmek için fırsat kollayanları, Haçlı zihniyetini sevindirir. Peki varlığını 11-12 asırdan daha fazla bir süredir İslam dininin muhafazası ve yücelmesine adayan Türk milleti, Türk kimliği zaafa uğrayınca Müslümanlar, İslam âlemi huzura mı erecek?

Bu topraklarda var olmak için güçlü bir yönetim, birlik, adalet ve hoşgörü ilkelerinin ne kadar hayatî olduğunu, o tarihî tecrübe bize göstermektedir. Geleceği sağlıklı bir zeminde kurmanın, doğru bir gelecek tasavvuru ortaya koymanın yolu, ancak bu toprakların ve Türk milletinin derin tarihini anlamaktan geçer.”

Daha sonra görüşmelere geçilmiştir.Şubeler son bir yılda  yaptıkları çalışmalar konusunda bilgi vermiştir.Aydın Türk Ocağı Başkanı Dr.Eyüp Doyuran özetle şunlardan bahsetmiştir:

“Türkiye’deki mevcut değişimler göz önüne alındığında, 21. yüzyılda Türk Ocakları’nın hedefi ne olmalıdır? Bu topraklarda ne sorun varsa hepsi Türk Ocakları’nın çalışma konusu olacaksa popülizm yapmadan, politize olmadan, toplumda nasıl kanaat önderi olabiliriz?Türk Ocakları, Türk Milliyetçiliğinin akademisidir. Yaşadığımız çağa yönelik fikirlerimizin toplumla buluşmasını sağlamalıyız. Türk ocakları düşüncelerini etkili olarak yaymak ve kamuoyu oluşturmak zorundadır. Türk Ocaklarının siyasetten etkilenmeyen,ancak temel milli meselelerde siyaseti etkileyen milli düşünce kuruluşu olma özelliği geliştirilmelidir.Doğu ve Güneydoğu’da terörizmin silip attığı  bölgenin Türk kimliğinin yaşatılması ,ayakta tutulması sağlanmalıdır.”

Muğla Bölge Toplantıyla ilgili değer haberler

Salihli Şube başkanı Muğla Bölge toplantısında konuştu

Türk Ocakları Muğla’da Durum Değerlendirmesi Yaptı

Türk Ocakları Ege Bölge Toplantısı Muğla’da Yapıldı

Bu yazi 91 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi